Kiedy warto korzystać z usług spedytora międzynarodowego

Branża transportowa rozwija się bardzo intensywnie, oferując nowoczesne rozwiązania, które są coraz lepiej dostosowane do potrzeb klientów. Organizowanie przewozu towarów na własną rękę staje się coraz mniej popularne, a na skorzystanie z usług firmy spedycyjnej decyduje się rosnąca liczba osób. Czym zajmuje się spedytor, czy warto skorzystać z jego usług, jakie są zalety takiego rozwiązania?

Specyfika przedsiębiorstw spedycyjnych

Firmy spedycyjne specjalizują się w organizacji i obsłudze transportu towarów od samego początku do końca. Bazując na swojej fachowej wiedzy i bogatym doświadczeniu są w stanie dopasować rozwiązania do indywidualnych potrzeb klienta. Spedytor obsługuje cały proces, dzięki czemu z klienta spada całkowicie odpowiedzialność za przewóz, a tym samym zyskuje on spokój i brak niepotrzebnego stresu. To firma zewnętrzna dba o to, aby towar dotarł do odbiorcy na czas i w nienaruszonym stanie.

Zlecenie kompletnej usługi firmie spedycyjnej pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, zwłaszcza jeśli przewóz dotyczy transportu międzynarodowego lub międzykontynentalnego. Spedytor zadba nie tylko o bezpieczeństwo ładunku, ale również zajmie się całą niezbędną dokumentacją, której w transporcie międzynarodowym może być sporo. W przypadku przewozów międzynarodowych, w zależności oczywiście od kraju docelowego, bardzo często mamy do czynienia z koniecznością dokonania opłaty celnej i zapłaty podatku. Zlecenie przewozu firmie spedycyjnej zdejmuje z klienta odpowiedzialność za dopełnienie formalności, które nierzadko wymagają znajomości lokalnego prawa.

Gdy transportowany przez klienta towar jest z gatunku niebezpiecznych, bądź wymagających specjalnych warunków – firma spedycyjna również podejmie konieczne działania, aby ładunek dotarł do odbiorcy bezproblemowo. Przewóz towarów niebezpiecznych bardzo często wymaga specjalnych kontenerów bądź pojemników i tutaj przydaje się wiedza zewnętrznego spedytora, który zasugeruje odpowiednie rozwiązanie. Przewóz niektórych rodzajów żywności, roślin i zwierząt bardzo często wiąże się z koniecznością przedstawienia odpowiednich dokumentów, które potwierdzają pochodzenie towaru, uprawniają do ich przewozu, bądź gwarantują bezpieczeństwo przewożonego ładunku.

Spedycja międzynarodowa w transporcie multimodalnym

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w dziedzinie transportu jest pojęcie transportu multimodalnego, który zakłada przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu. W tego typu transporcie wykorzystywane są przede wszystkim samochody ciężarowe i pociągi, a w przypadku tras morskich wykorzystuje się statki, najczęściej kontenerowce.

Transport multimodalny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku konieczności przewozu międzynarodowego bądź międzykontynentalnego. Połączenie ze sobą kilku środków transportu gwarantuje najszybszy przewóz ładunku i najbardziej optymalną cenę. Firmy spedycyjne coraz częściej specjalizują się w transporcie multimodalnym, więc warto skorzystać z ich oferty. Obsługą całego procesu zajmuje się operator transportu multimodalnego, który odpowiada za planowy przewóz, dba o skompletowanie niezbędnej dokumentacji a także reaguje na bieżące problemy.

Skorzystanie z usług spedytora międzynarodowego gwarantuje przede wszystkim spokój i brak niepotrzebnych nerwów. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ firma spedycyjna dba o zachowanie odpowiednich procedur, weryfikuje również na bieżąco wiarygodność przewoźników, z którymi współpracuje. Zlecenie usługi firmie to nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy i zasobów ludzkich, które można przekierować na inne działania. Chociaż jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, przede wszystkim dla klientów, którzy są zainteresowani regularnym przewozem towarów, również pojedyncze zlecenia warto przekazać w ręce osób doświadczonych, które dopasują każdy element procesu do indywidualnych potrzeb klienta.

Źródło: Symlog – Spedycja międzynarodowa