Obraz z mchu – hit designu ostatnich lat

Prawdziwym hitem ostatnich lat w branży wnętrzarskiej stały się efektowne obrazy z mchu. Bardzo szybko podbiły serca zarówno klientów indywidualnych, jak i właścicieli firm. Obecnie możemy oglądać je w bardzo wielu miejscach. Mimo że są z nami od lat, wciąż są na topie. Co wpływa na fenomen obrazów z mchu i co warto o nich wiedzieć?

Z czego powstają obrazu z mchu?

Jako roślina, z której produkuje się tego typu obrazy i panele z mchu, wykorzystywany jest najczęściej chrobotek reniferowy. To roślina pochodząca ze Skandynawii, która cechuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu zachowuje piękną zieleń i estetyczny wygląd przez długi czas. Roślina ta posiada również łatwość adaptacyjną, dzięki czemu obecnie możemy spotkać ją również w innych częściach Europy, a także w Azji, Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej, a także na wyspach. Łatwość adaptacyjna chrobotka reniferowego pomaga w asymilacji rośliny w naszych wnętrzach. W branży wnętrzarskiej roślina nazywana jest mchem dekoracyjnym.

Gdzie sprawdzi się obraz z mchu?

Obrazy z mchu są piękne i uniwersalne, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzą się w wielu wnętrzach. Obrazy można umieszczać we wnętrzach, w których na co dzień utrzymuje się również inne rośliny. Atutem obrazów z mchu jest jednak to, że równie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których tradycyjne rośliny doniczkowe mogą nie przetrwać lub ich pielęgnacja będzie pracochłonna. Mowa tu przede wszystkim o łazienkach i innych wnętrzach o zwiększonej wilgoci, a także pomieszczeniach bez okien. Wytrzymałość mchu sprawia, że w przeciwieństwie do innych roślin dobrze będzie się tam czuł. Mech pobiera nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki czemu ogranicza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Z jednej strony w ten sposób się odżywia, a z drugiej strony ma korzystny wpływ na jakość powietrza w danym wnętrzu.

Jak dbać o obrazy z mchu?

Kolejnym atutem takiej dekoracji jest intuicyjna pielęgnacja. Mech umieszczony na obrazie nie wymaga od właściciela żadnych działań pielęgnacyjnych, a przy tym jest bardzo trwały. W związku z tym to doskonały wybór dla osób zapominalskich, często podróżujących oraz takich, które do tej pory uważały, że nie mają ręki do roślin. Wysokiej jakości obraz z chrobotka reniferowego nie wymaga takich zabiegów jak:

  • regularne nawożenie i podlewanie (pobiera wilgoć z powietrza);
  • doświetlania (mech nie potrzebuje światła słonecznego, które może powodować wyblaknięcie obrazu. Chrobotek reniferowy zdecydowanie lepiej odnajduje się w zacienionych wnętrzach);
  • ścieranie kurzu (struktura obrazu jest taka, że nie przyciąga on kurzu. Dzięki temu staje się dobrym wyborem dla alergików i osób nielubiących sprzątania);
  • przycinania i sprzątania (mech nie osypuje się i nie rozrasta się).

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ponadto obrazy z mchu są odporne na działanie grzybów i pleśni, przy czym jednocześnie minimalizują ryzyko ich występowania. Ponadto są bardzo miłe w dotyku, dzięki swojej miękkości i sprężystości. Inne cechy charakterystyczne to wyjątkowa estetyka i mocna zieleń utrzymująca się na lata, a także delikatny i świeży zapach, który korzystnie wpływa na wnętrze i samopoczucie osób w nim przebywających. Właściciele i dekoratorzy wnętrz zwracają również uwagę na to, że mech jest doskonałym izolatorem dźwięków, co jest dodatkowym atutem takich obrazów umieszczonych na ścianie.

Te aspekty sprawiają, że od lat obrazy i panele z mchu cieszą się niesłabnącą popularnością i bardzo często wykorzystywane są przez uznanych dekoratorów wnętrz. Doskonale sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach i wpłyną na estetykę pomieszczeń mieszkalnych, wypoczynkowych i biznesowych. Wysokiej jakości obraz z mchu to gwarancja satysfakcji na lata.