Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa jest bardzo ważna, bowiem z pewnością będzie miała ogromny wpływ na późniejsze postrzeganie tego specjalisty przez naszą pociechę. Szczególne znaczenie ma tutaj straszenie dziecka wizytą na podstawie swoich wcześniejszych, negatywnych doświadczeń. Dziecko powinno samo wyrobić sobie opinię na temat stomatologa.

Rady dla rodziców: 

  • rozmowa

Przed pierwszą wizytą u stomatologa należy przeprowadzić z dzieckiem szczegółową rozmowę na temat tego, jak będzie przebiegała cała wizyta. Można to zrobić przy pomocy przygotowanych specjalnie do tego celu kolorowych ulotek i książeczek z gabinetu stomatologa.

  • zabawa w stomatologa

Jeżeli będziemy nastawiać nasze dziecko w sposób negatywny do dentysty, pojawi się u niego strach i przerażenie. Bardzo ważne jest stworzenie atmosfery, że pójście do stomatologa to nic złego. Aby zminimalizować strach przed nieznanym można przeczytać dziecku książeczkę na temat wizyty u dentysty, czy bawić się z nim w gabinet dentystyczny.

  • wybór odpowiedniego stomatologa

Przed pierwszą wizytą u stomatologa z dzieckiem warto wcześniej samemu wybrać się do konkretnego gabinetu. Warto brać pod uwagę, że przyjazny gabinet dentystyczny w oczach dziecka to nie tylko odpowiedni wystrój i obecność chociażby zabawek, ale przede wszystkim życzliwa obsługa, która nawiąże kontakt.

  • wizyta o charakterze adaptacyjnym

Oswajanie się dziecka ze stomatologiem i wizytami u niego, warto rozpocząć od tak zwanej wizyty adaptacyjnej. Podczas niej dziecko oswoi się z nowym miejscem, a stomatolog będzie miał szansę na dokonanie podstawowego przeglądu jamy ustnej i wyznaczenie terminu kolejnej wizyty.

  • pierwsze leczenie

Nie zawsze pierwsza wizyta musi mieć tylko i wyłącznie charakter adaptacyjny. Jeżeli stomatolog stwierdzi ubytki u naszej pociechy już podczas niej i rozpocznie proces leczenia, dziecko może źle skojarzyć fakty i w przyszłości bać się tego typu wizyt. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego dentysty, który porozmawia z dzieckiem i zachowa się w odpowiedni sposób.

  • przebieg pierwszej wizyty

Wybrany przez Nas stomatolog dziecięcy nie powinien używać w stosunku do dziecka zbyt skomplikowanych słów, jak chociażby borowanie, ale wytłumaczyć wszytko w jak najbardziej przystępny sposób. Dobry lekarz nawiąże kontakt z dzieckiem na przykład pokazując mu koloru materiału do wypełnienia ubytku.

  • zaplanowanie wizyty

Czas na wizytę u stomatologa powinien być dostosowany chociażby do rytmu dobowego naszego dziecka. Najlepiej, aby podczas wizyty było wyspane i wypoczęte. Dlatego rezerwujmy wizytę na konkretną godzinę. Aby urozmaicić dziecku czas oczekiwania w kolejce, możemy dać dziecku książeczkę, albo ulubioną zabawkę.

  • nagroda dla dziecka

Aby dziecko dobrze kojarzyło wizytę u stomatologa, należy zadbać także o nagrodę dla niego. Możemy podarować mu jakiś drobny upominek, albo poprosić dentystę o podarowanie mu naklejki z napisem ,,dzielny pacjent”.

Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa powinna być zaplanowana bardzo szczegółowo. Musimy wybrać odpowiedni gabinet i lekarza stomatologa, a także zadbać o właściwą atmosferę  i konkretny czas wizyty. Pierwsze wrażenie, które wywrze na dziecku zarówno lekarz, jak i sam gabinet będzie miało bardzo duży wpływ na jego późniejsze postrzeganie wizyt tego typu. Odpowiedni przebieg pierwszej wizyty może zapobiec późniejszej, ewentualnej dentofobii.

Źródło: Dentysta Warszawa – Klinika Bianco

Polecamy

Reklama