Posiadanie prawa jazdy to nie wszystko. Umiejętność sprawnego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu wymaga regularnej praktyki. Z czasem łatwo o przyzwyczajenia i nawyki, których mogliśmy nabrać podczas kursu na prawo jazdy. A te niekoniecznie muszą być dobre i słuszne.
Jazdy doszkalające z instruktorem pozwalają nie tylko usunąć złe nawyki, ale również rozwinąć szereg nowych, kluczowych umiejętności. Ich zalety są nie do podważenia – zarówno dla świeżo upieczonych kierowców, jak i tych z wieloletnim stażem.
Zwiększenie pewności siebie i bezpieczeństwa za kierownicą
Zdecydowana większość kierowców lubi czuć się pewnie podczas prowadzenia auta. Niestety, wielu z nich zaledwie chwilę po zdanym egzaminie zaczyna tracić tę pewność siebie. Wszystko przez brak wprawy i małe doświadczenie na drodze.
Kursy doskonalenia techniki jazdy pozwalają tym osobom odzyskać wiarę we własne umiejętności. Pod czujnym okiem instruktora ćwiczą sytuacje, które wcześniej wydawały się stresujące. Uczą się też odpowiednich reakcji na wybrane zagrożenia.
Płynne i bezpieczne manewry, jak wymijanie czy parkowanie, stają się codziennością. To natychmiast przekłada się na znacznie mniejszy poziom stresu i lęku za kierownicą. Szczególnie jazdy w ruchu miejskim nie będą już problemem.
Poza zwiększoną pewnością siebie, zajęcia doszkalające dają też coś nieocenionego – poczucie bezpieczeństwa. Instruktorzy przekazują wiedzę nie tylko praktyczną, ale też teoretyczną na temat podejmowania właściwych decyzji na drodze. Cenne wskazówki pozwalają uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.
Poznanie technik jazdy ekonomicznej i defensywnej
Na bezpieczeństwo składa się wiele czynników. Jazda defensywna, czyli zapobiegawcza, zdecydowanie do nich należy. Polega na przewidywaniu zagrożeń i stosowaniu odpowiedniej techniki, by uniknąć niebezpieczeństwa. Manewry te ćwiczone są podczas szkoleń doszkalających.
Przykładem może być właściwe hamowanie. To umiejętność niezwykle ważna, ale często zaniedbywana przez doświadczonych kierowców. Odpowiednia technika pozwala nie tylko lepiej panować nad samochodem, ale też znacząco skraca drogę hamowania. W sytuacji awaryjnej różnica może być kolosalna.
Niewiele osób zdaje sobie też sprawę, jak wiele zależy od stylu jazdy. Agresywne przyspieszanie i hamowanie obniżają bezpieczeństwo i generują większe zużycie paliwa. Jazdy doszkalające skupiają się na spokojnej, ekonomicznej jeździe, co przekłada się również na dłuższą żywotność eksploatowanych pojazdów.
Zwiększenie świadomości zagrożeń i umiejętności reagowania
Droga jest pełna przeróżnych niebezpieczeństw. Zderzenia z innymi pojazdami, pieszymi, dziką zwierzyną czy przeszkodami na jezdni – tych zdarzeń po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Możemy się jednak na nie przygotować!
Podczas kursów doskonalenia techniki jazdy instruktorzy symulują wiele potencjalnych zagrożeń. W kontrolowanych warunkach na placu manewrowym lub specjalnej maszynie symulacyjnej ćwiczy się właściwe reakcje. W ten sposób nasze ruchy stają się prawie odruchowe.
Co ważne, program szkoleń obejmuje nie tylko niebezpieczne sytuacje na drodze. Zwraca się również uwagę na wszelkie usterki, które mogą zaskakująciej doprowadzić do awarii auta. Dlatego nieocenioną wiedzą jest orientacja, jak postępować np. w przypadku nagłej utraty przyczepności na śliskiej nawierzchni.
Niezależnie od poziomu doświadczenia, kierowca jest jedynie człowiekiem – nie maszyna bezustannie monitorującą otoczenie i wszystkie potencjalne zagrożenia. Każdemu mogą przydarzyć się chwile dekoncentracji. Ćwiczenia doskonalące umiejętności pozwalają utrzymać właściwy poziom uwagi i ostrożności na drodze.
Poznanie uwarunkowań prawnych i nowych przepisów
Kodeks drogowy nie jest czymś stałym – nowe przepisy pojawiają regularnie i wcale nie muszą być oczywiste. Kursy doskonalące wiedzę kierowców stają się świetną okazją, by zapoznać się z bieżącymi zmianami w przepisach i uregulowaniach prawnych.
Nawet stali bywalcy dróg często popełniają podstawowe błędy, np. nie znając zasad obowiązujących na rondach czy skrzyżowaniach. Jazdy doszkalające to okazja, by na spokojnie zdobyć praktyczną wiedzę w tym zakresie i usystematyzować przepisy ruchu drogowego.
Dzięki dokładnemu przestudiowaniu nowych uregulowań, kierowca zawsze będzie pewny, że jeździ legalnie i bezpiecznie. W razie kontroli, będzie mu też łatwiej dochodzić swoich praw i dowodzić racji, gdyby zaszła taka potrzeba.
Zdobycie nowych umiejętności specjalistycznych
Podstawowe kursy na prawo jazdy dają kierowcom ogólne przygotowanie. Jednak nie zapewniają specjalistycznych umiejętności, które często są bardzo pożądane, czy wręcz wymagane w niektórych zawodach i sytuacjach.
Dlatego osobne zajęcia prowadzone są specjalnie dla kierowców samochodów terenowych, ciężarówek, transportu materiałów niebezpiecznych, rajdowych i wielu innych. Pozwalają nabyć unikalne umiejętności, których nie da się wypracować samodzielnie.
Na przykład szkolenia off-roadowe przekazują wiedzę praktyczną na temat prowadzenia auta w bardzo trudnych warunkach terenowych. Nauka odbywa się w bezpiecznym, kontrolowanym otoczeniu pod nadzorem doświadczonych instruktorów. Tak uczestnicy uczą się zachowywać spokój i skutecznie panować nad pojazdem podczas jazdy w terenie.
Kursy doszkalające dają niesamowite możliwości rozwoju i zgłębiania pasji związanych z motoryzacją. A jednocześnie zapewniają uczestnikom większe bezpieczeństwo i pewność podczas ekstremalnej jazdy.
Możliwość zdania na lepszą kategorię prawa jazdy
Coraz więcej osób decyduje się jednak na przebranżowienie albo zmianę zawodu. W takich sytuacjach przydają się dodatkowe uprawnienia i kategorie prawa jazdy. Oczywiście ich zdobycie możliwe jest właśnie poprzez kursy doszkalające.
Ktoś prowadzący dotąd niewielki samochód osobowy może zdecydować się na naukę jazdy autem dostawczym lub busem. Ale to właśnie za ich kierownicą instruktorzy pokazują, jak odmienne jest prowadzenie pojazdów o takich gabarytach.
Jazdy doszkalające uczą radzić sobie z tymi różnicami. Ćwiczy się więc dłuższą drogę hamowania, manewry na zakrętach czy nawet parkowanie tyłem. Rozwija się poza tym wiedzę prawną i teoretyczną, np. z zakresu bezpieczeństwa transportu oraz przepisów prawa.
Na podobnej zasadzie można też przygotować się do zdawania egzaminów na pożądane kategorie, jak prawo jazdy C i C+E niezbędne do prowadzenia ciężarówek i ciągników siodłowych. Doświadczeni instruktorzy przekazują tu nie tylko sztuczki praktyczne, ale też wyjaśniają najistotniejsze kwestie teoretyczne.
Poznanie zalecanego sposobu jazdy w różnych warunkach pogodowych
Realia jazdy bardzo często zaskakują nawet doświadczonych kierowców. Od ulewy, przez marznącą mżawkę, po intensywnie padający śnieg – to wszystko potężnie utrudnia prowadzenie auta. I często sprawia, że znane nam nawyki oraz techniki przestają działać.
Dlatego kursy doszkalające zawsze poruszają tematykę dostosowywania stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Szkolenia obejmują zarówno kwestie teoretyczne, jak i oczywiście same ćwiczenia praktyczne.
Przykładem jest jazda na śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Ćwiczy się tu techniki delikatnej zmiany biegów, łagodnego przyspieszania i hamowania oraz poprawnego toru jazdy na zakrętach. Ponadto instruktorzy pokazują, jak zachowuje się auto w czasie poślizgów i jak je wyprowadzać. To wszystko może okazać się bezcenne w realnych, zimowych warunkach.
Podczas szkoleń doszkalających właściwie wykorzystuje się także profesjonalną, specjalistyczną powierzchnię trenażerów jazdy. Symulowane są różne rodzaje nawierzchni, jak piasek, błoto, kałuże czy rozmyte tłuczniowe drogi polne. W takich okolicznościach przyrody przekazywana jest cenna wiedza na temat stosownej techniki prowadzenia pojazdu.
Zmniejszenie ryzyka wypadku i strat finansowych
Nikt nie lubi myśleć o potencjalnych kolizjach czy wypadkach. Niestety, gdy już do nich dojdzie, ich koszty są często bardzo wysokie. Dlatego tak ważne jest prewencyjne zapobieganie takim sytuacjom.
Kursy doskonalenia techniki jazdy znacząco ograniczają ryzyko niefortunnych zdarzeń na drodze. Jak wiadomo, większość wypadków spowodowana jest przez czynnik ludzki – czyli błędy kierowców. A tych jest znacznie mniej, gdy stale udoskonalamy swoje umiejętności!
Poza kosztami finansowymi związanymi z uszkodzeniami auta, kierowcy niepotrzebnie narażają swoje zdrowie, a nawet życie. A także innych uczestników ruchu drogowego. Nauka bezpiecznej jazdy pomaga więc uniknąć tragedii i długotrwałych problemów prawnych.
Co więcej, jazdy doszkalające podnoszą również wartość stosowanych przez nas pojazdów. Dzięki opanowaniu technik ekonomicznej jazdy, auta zużywają się znacznie wolniej, a ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest niższe. Kupujący z pewnością dobrze to wyceną.
Korzyści psychologiczne – większy spokój i radość z jazdy
Reasumując, jazdy doszkalające nie przynoszą jedynie wymiernych korzyści w postaci nowych umiejętności. Ich ogromną wartością dodaną są także aspekty czysto psychologiczne. A te mają wbrew pozorom potężny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Kierowcom odbywającym takie szkolenia zdecydowanie łatwiej jest zachować spokój na drodze. Zyskują oni szerszy ogląd na sytuację i potrafią przewidywać rozwój wydarzeń. Przestają odczuwać zdenerwowanie i stres, nawet w bardziej ekstremalnych sytuacjach, jak gwałtowne hamowanie.
Opanowane, ostrożne i uważne prowadzenie auta staje się ich nową rutyną. Nie paraliżuje ich już strach przed awarią, błędem czy popełnieniem wykroczenia. Po prostu przestają się tego obawiać, bo posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by zapobiec takim zdarzeniom.
Przede wszystkim jednak, po doskonaleniu techniki jazdy kierowcy odczuwają ogromną satysfakcję i radość z samego prowadzenia auta. Nie postrzegają już samochodu jako potencjalnego źródła zagrożenia, tylko wręcz przeciwnie – jako bezpiecznego sprzymierzeńca w podróży.
Jak widać, decyzja o skorzystaniu z jazd doszkalających ma wiele pozytywnych konsekwencji. Bez wątpienia warto zainwestować w rozwój swoich umiejętności za kierownicą. Być może nawet warto zrobić to okresowo, co kilka lat, by pozostać w najwyższej formie jako kierowca? Tylko profesjonalna, cykliczna nauka pozwoli nam zapewnić bezpieczne i efektywne prowadzenie auta niezależnie od okoliczności.