Branża IT jest jednym z najsilniej rozwijających się rynków pracy w Polsce. Zapotrzebowanie na programistów kodujących w różnych językach, szczególnie programistów Java jest duże, a atrakcyjne zarobki sprawiają, że na karierę programisty decyduje się coraz więcej osób. Naukę programowania rozpoczynają zarówno młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają na drogę kariery wybierając kierunek studiów, jak i osoby, które przez lata pracowały w innej branży i postanawiają zmienić sowoje dotychczasowe zajęcie. Główną przeszkodą, dla świeżo upieczonych programistów w podjęciu pracy jako programista jest fakt, że pracodawcy już na wstępie oczekują od osób aplikujących na stanowisko doświadczenia w programowaniu. W jaki sposób uczyć się programowania by już na starcie pochwalić się portfolio? Jak najszybciej nauczyć się programowania, wybrać studia informatyczne, zorganizowany kurs programowania, czy uczyć się go samodzielnie?
Niestety z reguły program kształcenia na studiach programistycznych nie odpowiada tej potrzebie rynku pracy. Bazując często na teorii absolwenci po ukończeniu długich studiów nie mogą pochwalić się w swoim portfolio znaczącą ilością projektów, a ich wiedza nie została jeszcze dostatecznie przetestowana w praktyce. Większą możliwość realizacji mają osoby, które uczyły się programowania samodzielnie, wykonując własne projekty, lecz samokształcenie często idzie w parze, ze złymi nawykami, które w codziennej pracy programisty mogą stanowić przeszkodę w poprawnym realizowaniu powierzonych zadań.
Czym jest bootcamp?
Rozwiązaniem dającym solidne podstawy programowania, bazę praktycznych rozwiązań najczęściej spotykanych problemów oraz powstających w procesie nauczania ukończone projekty, którymi od razu można pochwalić się w portfolio, jest Bootcamp programistyczny. Bootcamp to angielskie słowo zaczerpnięte z nomenklatury wojskowej. W wolnym tłumaczeniu bootcamp to obóz dla rekrutów, mający na celu szybkie przeszkolenie przyszłych żołnierzy. Idea wojskowego bootcampu przetransponowana została do celów programistycznych. Bootcamp programistyczny to nic innego niż intensywny kurs kodowania, który koncentruje się na najbardziej praktycznych i istotnych umiejętnościach, potrzebnych do rozpoczęcia pracy jako programista.
Zalety i wady bootcampów programistycznych
Bootcampy są więc świetnym rozwiązaniem, dla osób pragnących zająć się zawodowo programowaniem. Dają nie tylko możliwość poznania teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim skupiają się na jej praktycznym wykorzystywaniu. Trzeba zaznaczyć jednak, że intensywność kursu sprawia, że jest on skierowany przede wszystkim dla najbardziej głodnych wiedzy i systematycznych kursantów. Udział w bootcampie nie jest również przedsięwzięciem tanim, lecz wysoki koszt nauki, należy traktować jako inwestycję w siebie. Wiedza i doświadczenie, zyskane podczas kursu pozwolą nam na lepszy start w karierze programisty, a co za tym idzie na dobre wynagrodzenie. Bootcamp wymaga również dużej ilości wolnego czasu, takie kursy programowania wymagają całkowitego poświęcenia się programowaniu przez kilkanaście tygodni. Jeśli musisz pracować, a chcesz brać udział w bootcampie, rozważ wzięcie udziału w kursie prowadzonym on-line.
Źródło: TeamQuest.pl – Rekrutacja IT