Jak zostać żeglarzem?

Żeglarstwo to hobby, które z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Należy jednak pamiętać, że aby zacząć żeglować nie wystarczą jedynie dobre chęci. Zgodnie z przepisami, aby żeglować legalnie, należy ukończyć odpowiedni kursy żeglarskie i otrzymać oficjalny patent. Do obowiązku tego należy podejść bardzo poważnie, ponieważ od jego spełnienia zależy nasze bezpieczeństwo.

Czym jest i co daje patent żeglarski?

Patent żeglarski to dokument wymagany przepisami prawa – oznacza to, że jego posiadanie jest absolutnie konieczne, abyśmy mogli legalnie zajmować się w naszym kraju żeglarstwem. Daje on uprawnienia do sterowania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7.5 metra, a także jachtem motorowodnym charakteryzującym się mocą silnika przekraczającą 10 kW. 

Jak uzyskać patent żeglarski? Odpowiedź na to pytanie jest pocieszająca. Nie jest to bowiem proces tak żmudny i skomplikowany, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Otrzymać go może bowiem każda osoba, która ukończyła czternasty rok życia, a także pozytywnie zaliczyła egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności sterowania jachtem. Aby przygotować się do takiego egzaminu należy skorzystać z profesjonalnego kursu żeglarskiego.

Na czym polega kurs żeglarski?

Kursy żeglarskie zasadniczo bardzo przypominają szkolenia odbywane przed egzaminem na prawo jazdy. Kurs taki składał się będzie zatem z części zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Podczas każdej z nich nauczani będziemy przez doświadczonych instruktorów i zdobędziemy elementarną wiedzę dotyczącą samego żeglarstwa, sterowania żaglowcem, oraz poprawnego zachowania na pokładzie,

Kurs żeglarski kończy się, rzecz jasna, podejściem do odpowiedniego egzaminu Podzielony jest on na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Wszelką wiedzę niezbędną do pozytywnego jego zaliczenia kursant uzyska w czasie szkolenia. Sprawia to, że kursy żeglarskie podjęte mogą zostać także przez osoby, które wcześniej nie miały żadnego doświadczenia z żeglarstwem. Wysoce zalecana jest natomiast umiejętność pływania,

Stopnie żeglarstwa w Polsce

Warto jednak zauważyć, odpowiadając na pytanie jak uzyskać patent żeglarski, że istnieje kilka różnych rodzajów uprawnień, które można zdobyć. Pierwszy i podstawowy patent żeglarski (jedyny, który można uzyskać bez wcześniejszego doświadczenia) to patent żeglarza jachtowego. Może go uzyskać każda osoba, która ukończyła 14 rok życia i pozytywnie zaliczyła egzaminy praktyczny i teoretyczny. Daje on uprawnienia do sterowania jachtem o długości kadłuba wynoszącej maksymalnie 12 metrów. 

Drugi dokument, jaki można uzyskać, czyli patent jachtowego sternika morskiego rozszerza nasze uprawnienia do możliwości sterowania jachtem o długości kadłuba większej, niż 18 metrów po wodach morskich. Aby go uzyskać, należy mieć ukończony 18 rok życia i ukończyć przynajmniej dwa rejsy po wodach morskich, o łącznym czasie żeglugi nie krótszym, niż 200 godzin.  Trzeci i najważniejszy patent przyznaje stopień kapitana jachtowego. Aby go uzyskać, należy odbyć przynajmniej sześć rejsów po wodach morskich o łącznym czasie żeglugi nie krótszym, niż 1200 godzin.