Sauny, znane od ponad dwóch tysięcy lat, wciąż zyskują na popularności. Świetnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka, są często zalecane przez terapeutów w okresie rekowalescencji. Czy warto zainwestować w budowę własnej sauny w domu, a może w ogrodzie?

Jaki model sauny do ogrodu?

Projektowanie sauny ogrodowej powinno rozpocząć się od wyboru jej modelu, bowiem od tej decyzji, określającej jej rodzaj, będzie zależna dalsza budowa sauny. Zasadniczo pod względem konstrukcyjym rozróżnia się dwa typy: sauny ogrodowe domki i sauny ogrodowe beczki.

Sauny ogrodowe domki to drewniane altanki, różniące się kształtem, o spadzistym lub płaskim dachu. Są wyposażone w kabinę saunową i zazwyczaj w niewielką przebieralnię. Różnią się one także pod względem wielkości – z dużą kabiną o dużej powierzchni metrów kwadratowych, mieszczącą od 8 do 10 osób, oraz z małą sauną, o znacznie mniejszej powierzchni, przeznaczoną dla 4-5 osób. Większość modeli posiada również zadaszony taras, wyposażony w miejsca do siedzenia. Idealnym wyborem będzie model z dużymi i panoramicznymi oknami, pozwalający na relaks saunowy z jednoczesnym podziwianiem piękna otaczającej natury.

Sauny ogrodowe beczki to ustawione w pionie lub poziomie formy w postaci klasycznej beczki. Są znacznie tańsze, ale jest to bardzo względna korzyść, ponieważ cechują się one niewielką trwałością. Brak w wyposażeniu izolacji skutkuje naprzemiennym nagrzewaniem i zamarzaniem drewna, co prowadzi do rozszczelnień. Ma to duże znaczenie w efektywności funkcjonowania sauny, ale także zmniejsza komfort użytkowania i walory estetyczne urządzenia.

Czym kierować się przy wyborze sauny ogrodowej?

Projektowanie sauny w ogrodzie należy zacząć od ustalenia jej lokalizacji i przeznaczonej na jej budowę powierzchni, oraz dobrania jej konstrukcji, wielkości, wyposażenia, oraz funkcjonalności do własnych potrzeb. Niemniej istotnym jest rodzaj materiałów użytych do budowy sauny. Najlepszym materiałem jest drewno cechujące się dużą odpornością na wypaczenia pod wpływem ciepła i wilgoci, odporne na gnicie i rozwój grzybów, jak cerd kanadyjski. Sprawdzą się również sekwoja i sosna bezsęczna. Na drewniane elementy wyposażenia sauny dobrym wyborem będzie natomiast drewno gatunków drzew liściastych jak np. samba czy osika.

Znaczenie ma również dopasowanie sauny do infrastruktury domu i ogrodu, wkomponowanie jej w styl i aranżację otoczenia. Ważnym czynnikiem jest wybór rodzaju pieca przeznaczonego do sauny – opalanego drewnem lub elektrycznego. Piec opalany drewnem wymaga wyposażenia w przewód kominowy i umiejscowienia go w bezpiecznej odległości od ścian i drewnianych elementów wyposażenia. Jest ponadto pracochłonny w obsłudze. Przy piecu elektrycznym niezbędne jest doprowadzenie przyłącza elektrycznego, ale niewątpliwą jego zaletą jest łatwość obsługi, sterowania temperaturą i wilgotnością powietrza.

Warto zainwestować w budowę sauny w ogrodzie, bowiem będzie to miejsce zapewniające relaks na łonie natury. Sprawdzi się o każdej porze roku, ale najciekawsze doznania może przynieść zimą, zwłaszcza w ogrodzie otulonym śniegiem.

Polecamy

Reklama