Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

Osoby zmagające się z wadami słuchu bardzo często zwlekają z zakupem aparatu słuchowego. To duży błąd, bowiem odpowiednio wczesne zastosowanie protezy słuchu może w znacznym stopniu zahamować rozwój choroby. Najważniejsze jest to, aby właściwie dobrać aparat słuchowy do potrzeb pacjenta, a do tego należycie go dostroić. W związku z tym producenci tego rodzaju sprzętu oferują bardzo dużo różnych możliwości. W jakie aparaty słuchowe można się zaopatrzyć?

Aparat słuchowy to nie tylko przyrząd do wzmacniania głośności dźwięków, ale także narzędzie do rehabilitacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby niedosłyszące korzystały z aparatów codziennie, dzięki czemu ich słuch nie ulegnie pogorszeniu. Standardowy aparat słuchowy składa się z mikrofonu, wzmacniacza i słuchawki. Kiedyś tego typu urządzenia były dość spore i niewygodne, dziś małe i lekkie aparaty to zaawansowane technologicznie produkty, które potrafią wyodrębnić mowę i ją odpowiednio wzmocnić czy np. zredukować szumy uszne.

Technologie stosowane w aparatach słuchowych

Aparaty słuchowe można podzielić ze względu na technologię, jaka została w nich użyta. Do najbardziej podstawowych aparatów, obecnie coraz mniej popularnych, zaliczyć można aparaty słuchowe analogowe, w których fala dźwiękowa przetwarzana jest na impuls elektryczny. O wiele dokładniejszy i nowocześniejszy jest aparat słuchowy cyfrowy, w którym fala dźwiękowa zostaje zmieniona w ciąg cyfr – dzięki czemu nie dochodzi do utraty jakości dźwięku. Oprócz aparatów cyfrowych i analogowych istnieją także aparaty analogowe programowalne komputerowo, hybrydowe czy cyfrowe programowane analogowo przy pomocy specjalnych pokręteł.

Rodzaje aparatów słuchowych

W przypadku aparatów bardzo istotna jest ich budowa. To ona decyduje o tym, jak będzie noszony dany aparat słuchowy. Warto także mieć świadomość, że konstrukcję aparatu dobiera się także ze względu na posiadane schorzenie. Niektóre modele aparatów są praktycznie niewidoczne dla oka, inne umieszcza się na uchu, więc pozostają zauważalne. Jakie rodzaje aparatów słuchowych można znaleźć w specjalistycznych sklepach?
a) Wewnątrzkanałowy aparat słuchowy (CIC) – najmniejszy model aparatu słuchowego, ale też najmniej wzmacniający dźwięki. Umieszcza się go bezpośrednio w kanale słuchowym, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Nadaje się dla osób z niewielkimi wadami słuchu.
b) Wewnątrzkanałowy aparat słuchowy (ITC) – nieco większy od aparatu CIC, ale o podobnych właściwościach. Może być stosowany także przez osoby ze średnimi wadami słuchu.
c) Pełnomałżowinowy aparat słuchowy (ITE) – bardziej widoczny od aparatów CIC i ITC, jednak dzięki swoim większym rozmiarom daje też lepsze możliwości wzmocnienia dźwięku.
d) Zauszny aparat słuchowy (BTE i RITE) – aparaty tego typu umieszcza się za uchem. Są bardzo uniwersalne i zaawansowane technologicznie. Nadają się dla dzieci i osób starszych. Aparaty słuchowe RITE to najbardziej nowoczesne urządzenia uznawane za idealne połączenia aparatów wewnątrzkanałowych i zausznych, bowiem składają się na niewielką słuchawkę wkładaną do ucha połączoną z aparatem cienkim przewodem.

Aparat słuchowy to produkt obowiązkowy dla wszystkich pacjentów zmagających się z lekkimi lub bardziej poważnymi wadami słuchu. Pozwala nie tylko lepiej słyszeć, ale i blokuje dalsze pogłębianie się choroby. Noszenie aparatu może w początkowym okresie wydawać się niewygodne, jeśli jednak sprzęt zostanie właściwie dostrojony, powinien nie powodować żadnego dyskomfortu. Obecnie najlepiej zdecydować się na model cyfrowy i, w zależności od schorzenia, na model wewnątrzkanałowy lub zauszny.

Źródło: StrefaSluchu.pl – Badania słuchu