Przegląd sprzętu alpinistycznego po zimie

Początek sezonu wiosennego w górach i topnienie ostatnich śniegów zwiastuje rychły powrót na szlaki oraz przystąpienie do uprawiania ulubionych dyscyplin sportowych. Odpowiednia kontrola  sprzętu alpinistycznego po zimie będzie stanowiła podstawę twojego bezpieczeństwa i pozwoli zachować odpowiedni komfort w trakcie wspinaczki z użyciem górskiego wyposażenia.

Jak w odpowiedni sposób zadbać o linę wspinaczkową?

Sięgając do szafy po linę wspinaczkową, należy upewnić się, czy nie uległa ona zbytniemu rozluźnieniu lub przetarciom. Biorąc linę do ręki, z łatwością wyczujemy też wszelkiego rodzaju zgrubienia pod koszulką, które mogą świadczyć o tym, że sprzęt należy wymienić na nowy. Żywotność danej liny będzie zależała od różnych czynników, takich jak częstotliwość wcześniejszej eksploatacji oraz parametry wskazane przez producenta, które mówią o tym, jak długo może służyć nam tego typu produkt. Znając specyfikację liny, można w łatwy sposób przewidzieć, kiedy zakup nowego egzemplarza stanie się nieuniknioną koniecznością. Dysponując stosunkowo nową liną, której końcówki uległy zniszczeniu możemy w łatwy sposób je przyciąć, zabezpieczając aktualną długość. Nasz sprzęt alpinistyczny można również poddać odświeżeniu, wkładając linę do pralki lub piorąc ją ręcznie, bez dodatku zbędnych chemikaliów. Ważne jest, aby po lekkim odwirowaniu sprzętu w pralce umieścić go w stosunkowo zacienionym miejscu aż do wysuszenia, z dala od wszelkich źródeł ciepła.

Uprząż wspinaczkowa alpinisty

Istotnym elementem sprzętu, który zapewnia nam bezpieczeństwo w trakcie uprawiania wysokogórskich sportów, jest profesjonalna uprząż. Przyglądając się temu elementowi, warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju przetarcia, stan  klamer, szwów na pasie biodrowym czy nogawkach oraz łącznika.  W przypadku tego ostatniego większość producentów stosuje ułatwienie polegające na wszyciu nici w innym kolorze, w momencie gdy stanie się ona widoczna, należy zdecydować się na niezwłoczny zakup nowej uprzęży. Nowoczesny sklep ze sprzętem alpinistycznym pomoże ci szybko i sprawnie dobrać rozwiązania skrojone na miarę indywidualnych potrzeb.

Oględziny karabinków oraz innych elementów sprzętu wspinaczkowego

Metalowe elementy w postaci karabinków wspinaczkowych, które spędziły sezon zimowy w szafie, mogą wymagać czyszczenia. W takim wypadku wystarczy użyć letniej wody z mydłem, która pozwoli pozbyć się pozostałości kurzu czy piachu. Możemy także użyć specjalnych środków w postaci silikonu lub oleju do maszyn, chroniących zamki przed ewentualnym łapaniem brudu.  Oglądając karabinek powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju uszczerbienia, przetarcia oraz wygięcia korpusu. Niezbędnym elementem przeglądu będzie również sprawdzenie sprężyny zamka oraz nit łączących zamek z korpusem. Karabinki zakręcane posiadają także element w postaci nakrętki, który powinien działać bez zarzutów. Podobny oględzinom należy również poddać sprzęt do asekuracji czy ekspresy wspinaczkowe, sprawdzając, czy nie posiadają one żadnych uszkodzeń zewnętrznych, wygięć i przetarć.

Polecamy

Reklama