Zgrzytanie zębami podczas snu jest zjawiskiem dość powszechnie występującym wśród dzieci. Uważa się, że nawet połowa dzieci w wieku przedszkolnym zmaga się z problemem zgrzytania zębami. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębów można zaobserwować także u starszych dzieci. Jeśli jednak dziecko przeszło już proces wymiany zębów mlecznych na stałe, podczas którego zjawisko zgrzytania zębami jest zupełnie naturalnym odruchem, a mimo to problem nadal występuje, konieczne jest ustalenie jego przyczyn i podjęcie działań mających na celu usunięcie problemu.
Czy pasożyty są głównym winowajcą zgrzytania zębami?
Powszechnie uważa się, że głównymi winowajcami zgrzytania zębami są pasożyty. Czy to właśnie te niemal legendarne już robaki są w rzeczywistości główną przyczyną bruksizmu? Cóż, z pewnością wiele osób uznałoby takie stwierdzenie za przestarzały medyczny mit. Tak naprawdę, pasożyty nie są bezpośrednią przyczyną zgrzytania zębami u dzieci, ale ich obecność w organizmie nie jest w tym przypadku obojętna.
Obecność pasożytów w organizmie dziecka wpływa na zmianę jego codziennego zachowania. Dzieci, u których zdiagnozowano pasożyty, bardzo często stają się nerwowe i niespokojne. Mają problemy z zasypianiem i swędzi je skóra. Poziom stresu u dzieci ze zdiagnozowaną chorobą pasożytniczą jest zdecydowanie wyższy, co może objawiać się nocnym zgrzytaniem zębów. Jest to problem, który należy niezwłocznie rozwiązać i absolutnie nie można czekać, aż minie samoistnie. Zbyt intensywne zgrzytanie zębami może bowiem poważnie uszkodzić ich szkliwo.
Najczęstsza przyczyna zgrzytania zębami przez najmłodszych
Choć wielu osobom wyda się to nieprawdopodobne, to właśnie stres jest główną przyczyną zgrzytania zębami u dzieci. Nowa szkoła, kłótnia z kolegami czy zniszczenie lub zgubienie ważnej rzeczy to sprawy, które dla malucha są ogromnie stresujące. Trzeba pamiętać, że dzieci całkowicie inaczej postrzegają rzeczywistość, więc sprawy, które dla nas są zupełnie bez znaczenia, dla dziecka mogą mieć ogromną wagę.
Zbyt mocne i długotrwałe zgrzytanie zębami może poważnie je uszkodzić, a także doprowadzić do wielu zmian w obrębie stawów żuchwy. Być może stomatolog dziecięcy, którego znajdziemy w Warszawie Wilanów, będzie specjalistą, z którym będziemy musieli rozwiązać ten problem na poziomie fizjologicznym. Niemniej jednak równie ważna jest pomoc ze strony psychologa dziecięcego. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć sposobu na rozładowanie nadmiernego napięcia emocjonalnego naszego dziecka, konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, który podpowie nam, jak reagować w trudnych sytuacjach i jak sprawić, aby zminimalizować przyczyny i objawy stresu u naszych najmłodszych.
Kiedy konieczna jest wizyta u stomatologa?
Zgrzytanie zębami u dzieci jest problemem o podłożu psychologicznym. Niemniej jednak objawy somatyczne bruksizmu sprawiają, że bardzo często konieczna jest wizyta nie tylko u psychologa, ale także u lekarza dentysty. Stomatolog dziecięcy z Warszawy Wilanów to specjalista, z którym można zaplanować i realizować wszystkie działania mające na celu zapobieganie dalszemu niszczeniu się szkliwa naszych dzieci spowodowane nadmiernym zgrzytaniem zębów. Ważne jest, aby nie bagatelizować tego etapu leczenia bruksizmu, gdyż zignorowanie jego fizjologicznych objawów może skutkować powstaniem nieodwracanych zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, co stać się może kolejną bolesną uciążliwością.
Zgrzytanie zębami u dzieci absolutnie nie jest powodem do paniki. Niemniej jednak niezwykle ważne jest, aby w porę zareagować i skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą naszym dzieciom poradzić sobie z tym problemem. Aby wygrać z bruksizmem, konieczne jest podejście holistyczne, obejmujące zarówno terapię psychologiczną, jak i leczenie stomatologiczne.