Najczęstsze kontuzje na siłowni – przyczyny i leczenie

Systematyczne treningi na siłowni bez wątpienia mają dobry wpływ zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i poprawę formy oraz zdrowia. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć masę mięśniową, a także przyczyniają się do poprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Niestety jednak intensywne treningi często powodują wystąpienie urazów. Które kontuzje pojawiają się najczęściej na siłowni?

Skąd się biorą kontuzje podczas ćwiczeń?

Kontuzje i urazy, od czasu do czasu, przydarzają się każdej osobie aktywnej fizycznie. Nawet najlepsi sportowcy i najdoskonalsi zawodnicy muszą zmierzyć się z tym problemem. Najczęstszą przyczyną kontuzji jest nieodpowiednia rozgrzewka przed samym treningiem. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie organizmu do większego wysiłku fizycznego. W trakcie rozgrzewki wzrasta tętno, ciśnienie krwi oraz temperatura ciała. Mięśnie, które nie zostaną wcześniej odpowiednio rozciągnięte, są dużo bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy.
Kolejną z przyczyn występowania kontuzji są błędy techniczne podczas treningów na siłowni. Szczególnie dotyczy to osób, które samodzielnie biorą się za wykonywanie ćwiczeń, bez wcześniejszej konsultacji z trenerem. Niepoprawna praca podczas treningu może skutkować chociażby naciągnięciem mięśni, zerwaniem ścięgien czy uszkodzeniem stawu barkowego.
Urazy pojawiają się również w przypadku zastosowania nieodpowiedniej diety. Osoby rozpoczynające wysiłek fizyczny, powinny zwrócić szczególną uwagę na swój jadłospis, który musi zawierać wszystkie niezbędne składniki budulcowe oraz minerały i witaminy.

Do wystąpienia kontuzji na siłowni przyczynia się również:

  • przeciążenie organizmu spowodowane, chociażby zbyt intensywnymi ćwiczeniami;
  • brak odpowiedniej koncentracji w trakcie treningu;
  • wykonywanie ćwiczeń, doprowadzających do obciążenia treningowego;
  • brak właściwej regeneracji;
  • niedostosowany do danej aktywności fizycznej strój sportowy;
  • nieodpowiednia rozgrzewka rozciągająca.

Najpopularniejsze kontuzje na siłowni

Uszkodzenie torebki stawowej

Pęknięcie lub zerwanie torebki stawowej najczęściej dotyczy stawu skokowego. Składa się on z elastycznych oraz bardzo rozciągliwych struktur, które pod wpływem wysiłku fizycznego przekraczającego ich wytrzymałość mogą zostać naderwane. W trakcie pęknięcia torebki stawowej dochodzi do poważnego uszkodzenia włókien, które prowadzą do odczuwania dużego bólu stawów oraz pojawienia się obrzęku. Kontuzja może trwać nawet do trzech miesięcy i poważnie uniemożliwić poprawne funkcjonowanie.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Dolegliwość ta pojawia się najczęściej podczas zbyt intensywnego treningu na bieżni lub podczas niedokładnego wykonywania ćwiczeń. Aby zapobiec wystąpieniu kontuzji, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni kąt nachylenia bieżni. Nieprawidłowa postawa może szybko doprowadzić do urazu ścięgna. Do pierwszych objawów zapalenia zalicza się ogromny ból w okolicach łydki, a także widoczny jej obrzęk.

Naciągnięcie mięśni

Kontuzja związana z naciągnięciem mięśni, najczęściej pojawia się na skutek nadmiernego przeciążenia tkanek bez wcześniejszego przeprowadzenia odpowiedniej rozgrzewki. Często również przyczyną tych urazów jest zbyt intensywny trening. Naciągnięte mięśnie powodują naruszenie prawidłowości struktur włókien, co może doprowadzić do nieuruchomienia nawet na kilka tygodni.

Neuromobilizacja – terapia wspomagająca leczenie kontuzji

Neuromobilizacja jest terapią manualną, mającą na celu poprawić sprawność układu nerwowego, a także mięśni oraz wszelkich organów wewnętrznych. Sam zabiega polega na regularnym napinaniu oraz rozciąganiu poszczególnych mięśni i nerwów w taki sposób, żeby ich struktury przemieszczały się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Terapia ta okazuje się przydatna w trakcie kontuzji mięśni, ścięgien czy więzadeł. Szczególnie popularna jest również neuromobilizacja nerwu strzałkowego, promieniowego oraz kulszowego.

Inspirowane: Rehabilitacja-mw.pl – masaż Ursynów