Spojrzenie na Wschód – ciekawe książki w Sklepie Polskiego Radia

Jednym z najbardziej aktualnych obszarów tematycznych polskiego reportażu oraz współczesnego dziennikarstwa są opowieści ze Wschodu. Ciekawe, szczerze pokazujące realia wschodnich krajów książki można znaleźć w Sklepie Polskiego Radia. Proponowane pozycje to m.in. świetnie napisane, interesujące publikacje dotyczące Rosji oraz Białorusi. Ich lektura pozwala na głębsze poznanie sytuacji politycznej i społecznej tych krajów, a także zrozumienie rządzących nimi zależności oraz trudnego położenia ich mieszkańców.

„Matrioszka Rosja i Jastrząb” – wyjątkowe spojrzenie na wschodnią kulturę

Jedną z ciekawszych publikacji dotyczących Rosji jest książka „Matrioszka Rosja i Jastrząb” Macieja Jastrzębskiego. Autor jest dziennikarzem, związanym od wielu lat z Polskim Radiem. Jego wnikliwe spojrzenie i bogate doświadczenie (jest uznanym korespondentem zagranicznym i specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia w Gruzji) pozwoliły na nakreślenie prawdziwego obrazu współczesnej Rosji. Jest ona przyrównywana przez Jastrzębskiego do słynnej zabawki – matrioszki. Tak jak w przypadku lalki, Rosję poznawać powinno się warstwa po warstwie, jak twierdzi autor. Nie każda z warstw nam się spodoba. Rosja to kraj intrygujący, pełen skrajności, z bogatą kulturą i historią. Maciej Jastrzębski odsłania przed czytelnikami także naród, jakiego dotąd nie znaliśmy, patrzy na Rosjan i ich kraj, i przekazuje wszystkie swoje najcenniejsze spostrzeżenia na temat naszego wschodniego sąsiada.

„Krym. Miłość i nienawiść” – prawda o urokliwym półwyspie

W Sklepie Polskiego Radia znajdziemy też inną książkę Macieja Jastrzębskiego – „Krym. Miłość i nienawiść”. Opowieść o Krymie to wnikliwa i ciekawa relacja z wyjątkowego półwyspu. Dociekliwy autor starał się zbadać, jak Krym wygląda naprawdę, które z docierających do nas informacji są prawdziwe, a które odbiegają od rzeczywistości. Ukazane w książce oblicze Krymu to nie romantyczny portret znanego z filmów i literatury miejsca, a prawdziwa, pełna zadziwiających szczegółów relacja. Krym to obszar, na którym obok siebie mieszkają skłócone narodowości, jego status wciąż nie jest oczywisty. W tych trudnych warunkach z pewnością jest przestrzeń, w której rozwinąć może się nienawiść, ale czy znajdzie się miejsce także dla miłości, która może z nią walczyć? Właśnie na to i inne pytania stara się odpowiedzieć autor książki.

„System Białoruś” – kulisy białoruskiego reżimu

Książka „System Białoruś” to propozycja dla wszystkich, którzy interesują się sytuacją polityczną Białorusi i chcą poznać tajemnice białoruskiego reżimu. Autorem publikacji jest uznany dziennikarz i korespondent Gazety Wyborczej na Białorusi – Andrzej Poczobut. W książce wiele miejsca poświęca fenomenowi Aleksandra Łukaszenki i jego drodze ku władzy. Dla wielu ludzi Łukaszenka jest symbolem współczesnej Białorusi, a poznanie jego historii może ułatwić zrozumienie procesów rządzących tym państwem. To pozycja szczególnie polecana wszystkim czytelnikom, którzy interesują się polityką, ponieważ autor z dociekliwością i skrupulatnością przedstawia w niej najważniejsze elementy mechanizmów rządzących dzisiejszą Białorusią.

Sklep Polskiego Radia to nie tylko bardzo dobrze wyposażony sklep z płytami CD. Poza wydawnictwami muzycznym możemy w nim znaleźć również książki, audiobooki, wysokiej jakości odbiorniki cyfrowe i ciekawe gadżety. Przedstawione książki to pozycje obowiązkowe dla każdego, kto interesuje się kulturą i sytuacją krajów wschodnich.