Jakie formalności należy spełnić przed pogrzebem?

Śmierć członka rodziny to sytuacja, na którą trudno się przygotować. Jednak pomimo ogromnego bólu i smutku rodzina będzie musiała załatwić wiele formalności, aby zorganizować dla zmarłego godny pochówek. Dlatego warto wiedzieć, jak krok po kroku przygotować pogrzeb oraz na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając zakład pogrzebowy.

Jakie dokumenty będą potrzebne do zorganizowania pogrzebu?

Podstawowym dokumentem, jaki rodzina musi uzyskać od lekarza lub danej placówki medycznej jest akt zgonu. Od momentu stwierdzenia śmierci bliscy będą mieli 3 dni na zgłoszenie zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlegał zmarły. Akt zgonu trzeba także przedłożyć w wybranym zakładzie pogrzebowym, aby pracownicy mogli rozpocząć przygotowania do pogrzebu. Poza tym jadąc do domu pogrzebowego, należy wziąć ze sobą także:

  • dowód osobisty zmarłego
  • zaświadczenie o zatrudnieniu
  • legitymację emeryta lub rencisty
  • dowód osoby, która załatwia formalności

Co ważne w dobrym zakładzie pogrzebowym pracownicy pomogą wypełnić wszelkie niezbędne formalności oraz podpowiedzą, jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy.

Jak wybrać dom pogrzebowy?

Zwykle w każdej miejscowości funkcjonuje co najmniej kilka domów pogrzebowych, dlatego warto wiedzieć, jak dokonać słusznego wyboru. Przeglądając ofertę poszczególnych zakładów, najlepiej zdecydować się na dom pogrzebowy, który znajduje się blisko miejsca pochówku i świadczy kompleksowe usługi w zakresie organizowania pogrzebów. W takim wypadku klient będzie musiał dostarczyć zmarłemu odpowiedni strój, wybrać trumnę i oprawę kwiatową oraz muzyczną, a całą resztą zajmą się pracownicy domu pogrzebowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zakład pogrzebowy współpracuje z wieloma okolicznymi firmami, dzięki czemu może uzyskać preferencyjne ceny i szybszy czas realizacji poszczególnych usług. Dom pogrzebowy może się zająć także przygotowaniem i publikacją nekrologu. Wówczas pracownicy ustalą z rodziną treść i formę takiego obwieszczenia, a następnie zadbają o to, by klepsydry znalazły się w wyznaczonych przez rodzinę miejscach.

Podczas gdy pracownicy domu pogrzebowego zajmą się formalnościami i organizacją samego pogrzebu, rodzina może się skupić na przygotowaniu stypy, zaproszeniu dalszych krewnych oraz przygotowaniu mowy pogrzebowej. Jeśli ciało nie będzie poddane kremacji, to warto również pomyśleć o możliwości zorganizowania ostatniego pożegnania ze zmarłym w przycmentarnej kapliczce. Wybierając sprawdzony zakład pogrzebowy, rodzina zyska pewność, że ceremonia będzie przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami oraz z poszanowaniem godności zmarłego i wszystkich jego bliskich.

Polecamy

Reklama