Przegląd najciekawszych elementów dekoracyjnych do ogrodu

Dla wielu z nas tworzenie ogrodu to prawdziwa pasja. Myślimy nad wprowadzeniem nowych elementów, chcemy zmodyfikować lub zmienić całkowicie jego wystrój i styl. Mamy pewne pomysły, wyobrażenia. W zależności od własnych upodobań wzorujemy się zazwyczaj na jednym stylu –  klasycznym bądź nowoczesnym. Czasami też staramy się połączyć kilka motywów, nadając kompozycjom ogrodowym niepowtarzalny charakter. Planując zmiany, szybko dochodzimy do wniosku, że elementy dekoracyjne są niezbędne w naszym ogrodzie, bo to one w dużej mierze odpowiadają za finalny efekt wizualny. Przygotowania do dekorowania ogrodu powinnyśmy więc rozpocząć od przeglądu najciekawszych rozwiązań.

Przegląd elementów dekoracyjnych

Asortyment elementów dekoracyjnych do ogrodów jest bardzo zróżnicowany i z pewnością sprosta naszym oczekiwaniom. Do dekoracji ogrodów zazwyczaj stosujemy donice zewnętrzne, fontanny, wodniczki i poidełka. Ale także figurki, rzeźby ogrodowe czy nawet kolumny. Często stosowanymi elementami aranżacji przestrzeni są lampy ogrodowe oraz funkcjonalne siedziska, ławki czy taborety. Mamy do wyboru wiele rodzajów i typów ozdób, w różnych wersjach, wykończeniach i kolorach. Pamiętajmy, że wybierając rodzaj i wielkość dekoracji należy się kierować stylem ogrodu i domu.  mogą być wykonane z wielu materiałów takich jak: gips, żywica, sztuczne kamienie, beton. Ważne, aby były wysokiej jakości, były wytrzymałe i dobrze znosiły zmienne warunki pogodowe, dzięki czemu przetrwają wiele sezonów. Warto zwrócić uwagę na technologię Finecrete, która przy produkcji dekoracji ogrodowych zapewnia stosowanie specjalnego materiału. To najnowszej generacji sztuczny kamień, trwalszy niż marmur i odporny na warunki atmosferyczne.

Najpopularniejsze dekoracje ogrodowe

Najczęściej używanym i najbardziej popularnym elementem ozdobnym w ogrodzie są donice zewnętrzne. To konieczna dekoracja,  jeśli chcemy uwypuklić i podkreślić piękno i kształt roślin. Donice zdecydowanie potrafią zmienić wygląd naszego ogrodu. Mamy do wyboru donice klasyczne bądź nowoczesne, wersje minimalistyczne lub z dodatkowymi zdobieniami. Znajdziemy produkty z różnymi deseniami, z wzorami geometrycznymi, listkami, girlandami czy nawet połączone z  figurkami. Mogą być mniejszych rozmiarów, ale także z ogromnymi, pojemnymi kielichami. Co ważne, dzięki odporności na deszcz i słońce donice utrzymują długo swój kształt i kolor.

Kolejnym elementem aranżacji przestrzeni cieszącym się dużą popularnością są fontanny ogrodowe wraz z oczkami oraz wodniczki ogrodowe. Wodniczki ogrodowe występują w różnych kształtach i postaciach. Są to np. smoki, delfiny, krokodyle czy tradycyjnie – kobieta z dzbanem. Oczka natomiast są niezbędnym elementem towarzyszącym fontannie, który pozwala uzyskać imponujący efekt. Fontanny ogrodowe produkowane są z tworzyw odpornych na powstawanie ubytków. Mogą nawiązywać do stylu pałacowego, a nawet starożytnego. Na rynku znajdziemy fontanny mniejsze, minimalistyczne, ale też duże i postawne, składające się nawet z czterech poziomów.

Ozdoby i meble ogrodowe

W ogrodach często zwracają naszą uwagę kamienne figurki i rzeźby. Mogą mieć rozmaite kształty i formy – w tym wypadku całkowicie da się puścić wodze fantazji. Jeśli chcemy odgrodzić przestrzeń, możemy zdecydować się na balustrady ogrodowe wykonane z kamienia. Podkreślą one również schody, ścieżkę czy alejkę. W przestrzeni ogrodowej możemy też użyć dekoracyjnych podstaw, postumentów lub kolumn. W uzyskaniu wymarzonego wyglądu i aranżacji pomogą nam płyty dekoracyjne, drewniane czy betonowe oraz lampy ogrodowe, które wieczorem stworzą wyjątkowy klimat.

Bardzo ważnym elementem są meble ogrodowe, które oprócz walorów estetycznych spełniają przede wszystkim funkcję praktyczną. Do wyboru mamy stoły o różnej wielkości, ławki, taborety czy fotele z wygodnymi siedziskami. Pozwolą nam one na stworzenie wyjątkowego miejsca sprzyjającego rekreacji i spotkaniom w gronie najbliższych, podczas których będziemy mogli cieszyć się pięknem naszego ogrodu.

Polecamy

Reklama