Gumy treningowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

W ostatnich latach coraz więcej Polaków dba o swoją kondycję fizyczną i wygląd własnego ciała. Jedni decydują się na zajęcia na siłowni, inni kompletują wyposażenie i ćwiczą w warunkach domowych. Akcesoria treningowe tj. hantle, steppery czy drążki pomagają osiągać wymarzone efekty. Podczas codziennej aktywności fizycznej możemy wykorzystać również gumy do ćwiczeń. Jakie jest ich zastosowanie?

Dlaczego gumy treningowe?

Gumę do ćwiczeń można wykorzystać zarówno do fitnessu, jak i do treningu oporowego czy siłowego. Sprawdzi się również do wykonania rozgrzewki, aktywując mięśnie i przygotowując je do wysiłku. Taśmy oporowe do ćwiczeń wykonane są z najwyższej jakości materiałów, najczęściej z mieszanki gumy i lateksu. W czasie treningu stwarzają dodatkowe obciążenie, pozwalają rozbudować tkankę mięśniową, poprawić wydolność organizmu, a także pomagają pozbyć się wielu schorzeń.

Zalety taśm oporowych

Największą zaletą taśm oporowych jest to, że trening wykonywany przy ich użyciu jest bezpieczny i może być wykonywany niemalże przez każdego. Dodatkowo są bardzo lekkie, dlatego można zabrać je ze sobą na spacer czy w podróż. Pozwalają poprawić sprawność i wytrzymałość poszczególnych partii mięśniowych. Polecane są również dla osób, którym zależy na wysmukleniu sylwetki. Przy ich użyciu można ćwiczyć wiele partii ciała, a w szczególności ramiona, nogi, pośladki, brzuch oraz plecy.

Czym różnią się od siebie poszczególne kolory gum?

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na opór wytwarzany przez gumę. Zbyt duży może powodować silne zakwasy, kontuzje oraz trudności w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli będzie zbyt mały, trening nie będzie efektywny. W sklepach sportowych znajdziemy różne zestawy gum treningowych, o odmiennej kolorystyce. To właśnie kolor służy do oznaczenia oporu wytwarzanego przez konkretną taśmę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie ma tu ujednoliconej standaryzacji – poszczególni producenci mogą stosować własne oznaczenia, dlatego dobrze za każdym razem sprawdzić opór gum w konkretnym zestawie.

Jak wybrać zestaw dla siebie?

Trening z gumami może być dobrym wyborem dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze sportem. Taśmy treningowe z mniejszym oporem pozwolą na stopniowe rozwijanie mięśni oraz zwiększanie wydolności organizmu. Takie akcesoria sprawdzą się do ćwiczeń rozciągających, rehabilitacji oraz treningu górnych partii ciała. Większy opór można wykorzystać do treningu nóg, brzucha oraz pleców. Najlepiej zdecydować się na zakup całego zestawu taśm i dobierać je w zależności od wykonywanych ćwiczeń czy dostosowując je do postępów w treningu. Warto również udać się do klubu fitness i pod okiem instruktora wybrać odpowiedni zestaw.

Taśmy oporowe do ćwiczeń to niedrogie akcesoria treningowe, które będą odpowiednie nawet dla osób rozpoczynających pracę nad własnym ciałem. Pomogą także w procesie rehabilitacji i poprawy koordynacji. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem przyczynią się do wzmacniania tkanki mięśniowej. Dzięki ich zastosowaniu trening będzie też bardziej urozmaicony.

Polecamy

Reklama