Rolety wewnętrzne nie tylko osłaniają pomieszczenie przed słońcem i nadmiernym nagrzaniem, ale są również elementem dekoracyjnym. Dokonując ich wyboru, należy dobrze się zastanowić, ponieważ taki produkt z reguły służy nam przez lata. Rolety są bardzo powszechnym rozwiązaniem, dlatego na rynku można znaleźć model pasujący do każdego wnętrza.
Rolety wewnętrzne – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów rolet wewnętrznych, różnią się one między sobą ceną, sposobem wykonania oraz zamontowania, możemy wyróżnić między innymi:
- rolety klasyczne, wolnowiszące, montowane do ściany lub sufitu,
- mini-rolety, zazwyczaj są zawieszane bezinwazyjnie na ramie okna, ich zaletą jest łatwy montaż i demontaż,
- rolety w kasecie z prowadnicami, kasety wykonane są z PCV lub aluminium, w obydwu wypadkach prezentują się bardzo estetycznie,
- rolety do okien dachowych, wyposażone są w mechanizm sprężynowy naciągający materiał oraz hamulec umożliwiający utrzymanie rolety na odpowiedniej wysokości,
- rolety plisowane, montowane bezpośrednio na ramie okna, ich atutem jest duży wybór tkanin i profili plis, są bardzo funkcjonalne,
- rolety rzymskie, są to systemy wolnowiszące montowane do ścian lub sufitu,
- żaluzje drewniane, montowane do sufitu, ściany lub ramy okna, cechuje je ponadczasowa elegancja i możliwość osłony większych przeszkleń.
Wymiar rolet wewnętrznych zależy w dużej mierze od rodzaju ich zamontowania. Należy wykonać dokładny pomiar okna, ponieważ aby roleta dobrze spełniała swoją funkcję, musi optymalnie przylegać do okna.
Rolety wewnętrzne a styl i rodzaj pomieszczenia
Po przeanalizowaniu zagadnień technicznych można skupić się na wątku estetycznym w doborze rolet. W większym i przestronnym pomieszczeniu dobrze będą prezentowały się rolety rzymskie, które pozwalają również na duży wybór metod aranżacyjnych. W mniejszych wnętrzach lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mniej dekoracyjnych osłon, aby nie zaburzały harmonii i nie pomniejszały dodatkowo pomieszczenia. W takim wypadku stosuje się rolety gładkie albo plisowane. Większość okien na poddaszu to zazwyczaj okna dachowe, do których nie można zamontować zwykłych osłon, montowane są do nich specjalne rolety dachowe.
Przy pomocy zastosowania odpowiedniego koloru i faktury rolet można podkreślić styl i charakter wnętrza. Niektóre modele są na tyle uniwersalne, że dobrze odnajdują się w różnych aranżacjach, należą do nich rolety plisowane oraz rolety dzień-noc. Ważną kwestią jest usytuowanie pomieszczeń pod kątem naturalnego światła słonecznego. Jeśli okna znajdują się od strony południowej, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie rolet zaciemniających wykonanych z materiałów, które zatrzymują nawet 90% promieni słonecznych. Okna od strony północnej mają mało dostępu do światła słonecznego, należy wtedy zastosować rolety z delikatnych materiałów, aby dodatkowo nie ograniczać dostępu słońca.
Rolety wewnętrzne należy również dobierać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. W łazience, a także w sypialni dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie rolet zaciemniających, natomiast w salonie, czy w pokoju dziecięcym sprawdzą się rolety typu dzień-noc, przy pomocy których można delikatnie dozować światło.
Dokonując wyboru rolet, warto oprócz ogólnych zasad, kierować się indywidualnymi preferencjami i upodobaniami. Decyzja tego typu powinna być podejmowana, kiedy zaaranżowana jest już konkretna stylistyka w pomieszczeniu. Pozwoli to na dobór rolet, które nie tylko będą praktyczne, ale poprzez odpowiednie wkomponowanie dodadzą wnętrzu harmonii i elegancji.