Rezyliencja stanowi istotny element życia i stanowi naturalny element funkcjonowania w społeczeństwie. Co oznacza to słowo i jakie konsekwencje mogą nieść nieprawidłowości z nim związane? O tym dowiesz się z treści niniejszego poradnika.
Rezyliencja – co to takiego?
Rezyliencja to określenie kompetencji radzenia sobie z przeciwnościami losu. Trudne sytuacje, nieoczekiwane problemy czy negatywne doświadczenia – wszystko to może wystąpić podczas życia. Osoby, które charakteryzują się rezyliencją są w stanie zaakceptować przykre doświadczenia i funkcjonować w dalszy sposób wobec nich.
Brak umiejętności rezyliencji można więc stwierdzić u osób, które nie potrafią pogodzić się z porażką czy bieżącymi trudnościami. W obliczu nieoczekiwanych sytuacji takie osoby mają problem z przejściem do normalności. Zdecydowanie dłużej odczuwają brak sił, zmęczenie, a także cierpienie w związku z takimi okolicznościami. Problem z rezyliencją może nawet doprowadzić do poważnych dolegliwości psychicznych, takich jak maskowana depresja, ciągłego poczucia winy czy nawracających myśli samobójczych.
Dlaczego warto wzmacniać rezyliencję?
Zdolność dostosowywania się do zmiennych okoliczności, a także odpowiednia reakcja na przeciwności losu – wszystko to sprawia, że człowiek czuje większą kontrolę nad swoim życiem. Choć nauka rezyliencji uczona jest już od maleńkości, warto też ćwiczyć ją w dorosłym życiu. Takie działania zapewniają człowiekowi następujące korzyści:
- niższe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń lękowych, depresji czy przewlekłego stresu,
- szybsze dochodzenie do siebie po traumatycznych sytuacjach,
- poprawa sprawności umysłowej i funkcjonowania w różnych obszarach życia.
Do czego prowadzą problemy z rezyliencją?
Umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu stanowi element istotny dla zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie. Brak tej kompetencji może nie tylko pogorszyć stan psychiczny, ale również fizyczny. Powracanie do przykrych sytuacji może objawiać się przewlekłym stresem, brakiem pomysłu na to jak poradzić sobie z problemami w przyszłości. Takie osoby często nie wiedzą jak odstresować się w pracy i po niej, ponieważ w czasie odpoczynku ciągle analizują przykre sytuacje z przeszłości. Wszystko to może doprowadzić do wystąpienia nerwicy lękowej, depresji czy uzależnienia. Choć brzmi to dość niebezpiecznie, brak rezyliencji stanowi poważny problem, rzutujący na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną człowieka.
Co zrobić w przypadku problemów z rezyliencją?
Niezdolność radzenia sobie z przeciwnościami losu utrudnia codzienne funkcjonowanie. W związku z tym, w przypadku wystąpienia tego typu problemu warto skorzystać z pomocy specjalisty. Podczas wizyty u psychologa pacjent może poznać przyczynę braku rezyliencji, a także dowiedzieć się o możliwych metodach leczenia. Konsultacja ze specjalistą stanowi kluczowy i przełomowy moment w życiu człowieka borykającego się z trudnościami na tle psychicznym.