Jak dbać o rolety rzymskie?

Rolety rzymskie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem, który wiele osób stosuje jako dekorację okienną, która łączy ze sobą funkcjonalność i dekoracyjność. Bardzo często do wyboru jest wiele wzorów i koloru, które każdy może dopasować do swojego pomieszczenia. Jeśli jednak decydujemy się na kupno rolet rzymskich, należy wziąć pod uwagę iż o ten modny dodatek należy wyjątkowo zadbać, aby mógł służyć przez wiele lat. Same rolety są raczej łatwe w montażu, a ich czyszczenie również nie powinno sprawić większych trudności. Należy jednak trzymać się kilku zasad, które pozwolą na odpowiednią pielęgnację rolet.

Demontaż rolet rzymskich przed czyszczeniem

Roletę rzymską można skutecznie umyć z wykorzystaniem pralki lub wykorzystując do tego czyszczenie chemiczne. Wcześniej należy jednak zdjąć ją z okna. Aby to zrobić należy jednak posiadać wiedzę o tym w jaki sposób dekoracja okienna została zamontowana, a możliwe są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich to montaż wykonywany na ścianie lub na suficie, a drugi to tzw. “zakładanie bezinwazyjne”, czyli montaż wykonywany na ramie okna. Druga z metod jest znacznie bardziej praktyczna, ponieważ późniejsze zdejmowanie rolet do czyszczenia jest dużo łatwiejsze i szybsze. Aby odpowiednio zdemontować roletę rzymską należy wyprostować tkaninę na całej długości, np. na stole lub na podłodze. Następnie należy odczepić przytrzymujące ją sznurki i wyciągnąć je z kółek przelotowych lub z taśmy. Ostatnim krokiem jest wyjęcie prętów usztywniających oraz obciążnika rolety, a także odczepienie materiału górnej kasety mechanizmu.

Czy można prać rolety rzymskie w pralce?

Pranie rolet rzymskich jest możliwe w pralce. Przed wykonaniem tego należy jednak sprawdzić materiał z którego zostały wykonane, ponieważ w przypadku bawełny lub poliestru należy roletę prać w temperaturze nie większej niż 40 stopni (bez wirowania). Wskazane jest użycie płynu do płukania co pozwala na zapobieganie elektryzowaniu się tkanin. Jeśli mamy do czynienia z materiałem barwionym o intensywnym kolorze zaleca się pranie w jak najniższej temperaturze lub pranie ręczne.

Jak czyścić rolety rzymskie automatyczne?

Coraz więcej osób decyduje się na rolety elektryczne, których siłą rzeczy nie da się zdjąć i wyprać ich w pralce. Jednak ich czyszczenie w rzeczywistości jest dużo prostsze i nie powinno nikomu sprawić problemów. W przypadku mycia rolet automatycznych należy wziąć pod uwagę temperaturę zewnętrzną, która nie powinna być zbyt niska oraz zbyt wysoka. Do czyszczenia najlepiej używać gąbki lub ściereczki, których powierzchnia nie jest szorstka oraz wykorzystać do tego wodę o letniej temperaturze z dodatkiem łagodnych środków czyszczących z neutralnym odczynem.