Schody żelbetowe – stabilna podpora i bezpieczeństwo w Twoim domu

Schody żelbetowe to tani, trwały i prosty do wykonania projekt chętnie stosowany w domach jednorodzinnych. Ich wielką zaletą jest fakt, że można po nich chodzić podczas prac budowlanych, a później – wykańczać na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje schodów żelbetowych oraz przybliżamy ich specyfikę.

Konstrukcja schodów żelbetowych, czyli o czym należy pamiętać

Konstrukcja schodów żelbetowych oraz ich dokładne umiejscowienie powinno być uwzględnione w projekcie domu – to pomoże ustrzec się późniejszych niedogodności oraz ewentualnych usterek związanych chociażby z niechcianymi pęknięciami. Jeżeli projekt w swoim założeniu nie jest zbyt skomplikowany, najprościej jest wykonać go na miejscu budowy za pomocą zbrojenia i betonowania. Najbezpieczniej budować schody monolityczne razem ze stropem – wtedy będziemy mieli pewność, że będą one tworzyły zwartą całość odporną na uszkodzenia. Możemy także zabetonować je już po wykonaniu stropu, poprzez wprowadzenie zbrojenia do połączenia go z płytą biegową. Nie zaleca się za to osobnej wylewki stropu oraz schodów – w tym przypadku obydwa kompletne już elementy, w miejscu ich połączenia, po jakimś czasie zaczną pękać, tworząc nieestetyczne uszczerbki w całej konstrukcji.

Jaki rodzaj wybrać?

W przypadku schodów żelbetowych mamy do wyboru trzy rodzaje konstrukcji – płytową, policzkową lub wspornikową. Schody płytowe tworzy płyta biegowa, która albo łączy się w sposób bezpośredni z płytą spocznikową (a więc podestem), albo opiera się na belkach spocznikowych (tzw. żebrach) składających się na fragment spocznika. Koniecznością jest uzbrojenie belki – to ona będzie przenosiła obciążenia powodowane eksploatacją schodów. Z tego też względu jest ona znacznie grubsza od samej płyty i wystaje poniżej stropu. Dzięki płycie biegowej obciążenia schodów są przenoszone na konstrukcję budynku, dlatego każda z nich musi być podparta z dołu oraz z góry: w podłodze, ścianie lub stropie. W połączeniu ze spocznikami płyta biegowa tworzy schody jednobiegowe, które powinny być oparte na dwóch przeciwległych ścianach.

Nie tylko jeden bieg

W budynkach o dużej wysokości kondygnacji lub w przypadkach, kiedy schody umieszczone są w narożniku, stosuje się zazwyczaj zabezpieczenie pośrednie stanowiące dodatkowe podparcie na płycie lub dwóch poprzecznych belkach spocznikowych. Belki te umocowane są w ścianach przylegających do biegu schodów. W taki sposób powstają schody dwubiegowe. Schody trzybiegowe (trójbiegowe) wymagają już trzech ścian nośnych służących jako podparcie konstrukcji. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zagospodarowania większej przestrzeni nośnej – każda konstrukcja schodów żelbetowych zakładająca więcej niż jeden bieg wymaga umiejscowienia w niej dodatkowych podestów – ale jest to jedyny sposób na bezpieczne oraz trwałe umiejscowienie ich w bryle budynku, a także na uniknięcie zwiększenia grubości płyty nośnej, która nie może być mniejsza niż 8 cm. Samą płytę nośną zbroi się wzdłuż biegu za pomocą prętów zbrojeniowych, które w poszczególnych elementach konstrukcji (płyta biegowa, spocznik, ściana) łączy się ze sobą na zakładkę. Siłę, która podczas użytkowania schodów będzie oddziaływała na materiał, będzie zatem przenosił nie beton, a stal zbrojeniowa umiejscowiona w dolnej części płyty.

Dla wymagających – schody policzkowe i wspornikowe

Konstrukcja schodów policzkowych jest często wykorzystywana w budowie schodów kręconych lub ażurowych. Płyta biegowa w tego typu schodach z obydwu stron opiera się na równoległych do biegu schodów belkach policzkowych, które mogą być ukryte w ścianach klatki schodowej lub przylegać do niej. Można je opuścić poniżej biegu schodów lub wystawić ku górze – wtedy będą wchodziły w skład masywnej balustrady pełnej. Bardzo ciekawym pomysłem, który jednak zakłada użycie prefabrykatu, jest takie zaprojektowanie belki, które umożliwiałoby rezygnację z pełnych podstopnic i oparcie stopni na samej belce. Zbrojenie w konstrukcji schodów żelbetowych policzkowych rozkłada siłę rozciągania wzdłuż szerokości ich biegu, a belki zbroi się co najmniej czterema prętami. Każde podwyższenie belki wymaga dodatkowego zbrojenia.

W przypadku schodów wspornikowych pojedyncze stopnie osadzone są w żelbetowej belce nośnej (wieniec, ława nośna), która ukryta jest w ścianie konstrukcyjnej. Należy ją wykonać na etapie murowania ściany nośnej, gdyż musi być ona trwale połączona ze stropem i podwaliną. Kąt nachylenia belki jest zbieżny z kątem biegu schodów, zaś jej szerokość zależy od wymiaru schodów (w przypadku biegu o szerokości do 1 m wieniec powinien być szeroki na 18 cm, w biegu o szerokości do 1,5 m – na 25 cm). W przypadku schodów wspornikowych belka nośna może także być głównym podparciem stopni, dlatego do jej zbrojenia wymaga się czterech prętów ze strzemionami ułożonych podłużnie. Stopnie schodów żelbetowych wspornikowych wymagają zazwyczaj zbrojenia dwoma lub trzema prętami umiejscowionymi w ich górnej warstwie.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Polecamy

Reklama