Laserowe usuwanie tatuażu oraz makijażu permanentnego – przebieg zabiegu i jego efekty

Laserowe usuwanie tatuażu oraz usuwanie makijażu permanentnego to dwa popularne zabiegi, które na co dzień wykonuje się w salonach kosmetycznych oraz klinikach medycyny estetycznej. Jednak na czym one polegają i jakie efekty gwarantują?

Usuwanie makijażu permanentnego – na czym polega zabieg?

Makijaż permanentny usuwa się głównie przy pomocy lasera. Urządzenie podgrzewa barwnik znajdujący się w skórze, a następnie sprawia, że poszczególne komórki zawierające go są rozbijane. Wówczas pigment wchłania się do mikrofag. Czas trwania zabiegu to zwykle ok. 30 min.

Usuwanie makijażu permanentnego zazwyczaj wymaga kilku sesji w gabinecie kosmetycznym, ale pierwsze efekty widoczne są już po pierwszej wizycie. Warto pamiętać, że niektóre rodzaje makijażu są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia. Wszystko zależy bowiem od odcienia skóry pacjenta, koloru makijażu oraz od tego, jak głęboko zaaplikowano pigment.

Czasami efektem laserowego usuwania makijażu permanentnego jest niewielki obrzęk, który znika po kilku dniach. Kostki lodu skutecznie zmniejszą opuchliznę i zaczerwienie skóry. Warto pamiętać również, by przez minimum dobę od zabiegu chronić leczony fragment ciała przed zamoczeniem.

Laserowe usuwanie tatuażu – właściwości zabiegu

Laserowe usuwanie tatuażu to jedna z najskuteczniejszych metod na usunięcie niechcianych rysunków, nawet gdy ich wzór jest kolorowy i zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię ciała. Najłatwiej jest usunąć tatuaże stworzone przy użyciu ciemnych barwników, gdyż fale lasera pochłaniają je w największym stopniu. Stosunkowo trudne do usunięcia są natomiast wzory zawierające pomarańczowy i żółty kolor.

Zabieg polega na absorpcji pigmentu przez laser, dlatego usuwanie tatuażu tą metodą jest mało inwazyjne i minimalizuje ryzyko tworzenia się blizn na skórze. Konkretny barwnik poddany działaniu lasera zmienia się w pył i może być bezproblemowo usunięty. W zależności od wielkości tatuażu, jego pigmentacji, gęstości wzoru czy kolorytu skóry w klinice medycyny estetycznej dobrana zostanie odpowiednia aparatura i głowice. Warto dodać, że usuwanie tatuażu zawsze odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia. Renomowane kliniki zapewniają również nawiew zimnego powietrza, który dodatkowo pomaga uśmierzyć ból.

Laserowe usuwanie tatuażu zazwyczaj wymaga odbycia kilku sesji w klinice medycyny estetycznej, a ich ilość uzależniona jest od wielkości tatuażu, koloru oraz głębokości pigmentacji oraz tego, w jaki sposób skóra pacjenta reaguje na laser. Na ogół zabieg odczuwany jest jako chwilowe kłucie i szczypanie. Laser delikatnie uszkadza naskórek i powoduje powstawanie niewielkich strupów, dlatego po zabiegu najlepiej natłuścić i obwinąć ranę opatrunkiem. Dużą zaletą laserowego usuwania tatuażu jest fakt, iż pacjent nie musi przechodzić rekonwalescencji i niemal od razu może powrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Jeżeli posiadasz na swoim ciele wstydliwy tatuaż lub niemodny wzór makijażu permanentnego, być może dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w klinice medycyny estetycznej, która oferuje laserowe usuwanie tatuażu oraz trwałego makijażu. Wspomniane zabiegi są bowiem mało inwazyjne, bezpieczne i dają trwałe rezultaty.