Jaki wentylator sprawdzi się w upalne lato? – poradnik

Wraz z dobowym wzrostem średniej temperatury powietrza stajemy przed corocznym dylematem – jak schłodzić pomieszczenie i poczuć ulgę od upału. Doskonałym rozwiązaniem będą w tym przypadku uniwersalne wentylatory domowe.

Wentylatory domowe – co powinieneś wiedzieć?

Zasadniczo wentylatory posiadają ruchome skrzydła i za ich pomocą wprowadzają powietrze w ruch. Poruszające się cząstki powietrza są natomiast chłodniejsze od powietrza nieruchomego, co wywołuje wrażenie chłodzenia. Prawda jest jednak taka, że wentylator nie chłodzi powietrza, a jedynie za pomocą wprawienia go w ruch sprawia, że temperatura przez nas odczuwalna jest nieco niższa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora?

Przed zakupem wentylatora powinniśmy przede wszystkim określić gdzie i jak często będziemy z niego korzystać. Pozwoli to bowiem na zawężenie obszaru poszukiwań, który sprowadza się również do naszych wymagań dotyczących podstawowych kwestii technicznych. Najistotniejszą z nich jest niewątpliwie moc urządzenia. Większość urządzeń posiada moc w zakresie 40 W-70 W, ale na rynku dostępne są wentylatory nawet o mocy 200 W. Ogólnie nie zaleca się zakupu wentylatorów o mocy niższej niż 50 W, gdyż prawdopodobnie będą mało efektywne.

Należy również pamiętać, że do wyboru mamy kilka rodzajów wentylatorów. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • wentylator stojący,
  • wentylator biurkowy,
  • wentylator podłogowy,
  • wentylator ścienny,
  • wentylator sufitowy,
  • wentylator kolumnowy.

Następną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wytwarzany przez wentylator hałas. Jego natężenie powinno wynosić mniej niż 60dB, aby nie było uciążliwe. Znaczenie ma tutaj również opisywana wyżej moc, gdyż im jest ona większa, tym głośniejsza praca wentylatora. Oczywiście wzrośnie przy tym też pobór energii elektrycznej.

Nie mniej istotną kwestią, jeśli chodzi o wentylatory domowe, jest średnica śmigła. Zasadniczo im będzie ona większa, tym wiatrak będzie lepiej schładzał pomieszczenie. Przykładowo wiatraki biurowe mają średnicę śmigieł zaczynającą się już od 10 cm, a solidny wiatrak sufitowy może mieć średnicę dochodzącą nawet do 2 m.

Przy podejmowaniu decyzji warto również zwrócić uwagę na ruchomość głowicy wentylatora i możliwość jej regulacji. Równie istotna jest modyfikacja tempa pracy w zależności od naszych aktualnych potrzeb czy temperatury na zewnątrz.

Co ciekawe, wentylatory z nieco wyższej półki zostały wyposażone w opcje dodatkowe, takie jak funkcja nawilżania powietrza za pomocą chłodnej mgiełki lub sterowania urządzeniem przy użyciu pilota.

Wentylatory domowe – który wybrać?
Na to pytanie każdy użytkownik musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, ale decyzja będzie łatwiejsza, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie opisane wyżej aspekty. Przykładowo, jeśli chcemy schłodzić się podczas pracy przy komputerze, wybierzemy mały wentylator biurkowy. Jeżeli chcemy natomiast, aby urządzenie pracowało w łazience i obawiamy się jego zawilgocenia, powinniśmy sięgnąć po wentylator ścienny. Z kolei chcąc zachować elegancję w aranżacji danego wnętrza, można pokusić się o instalację wentylatora sufitowego połączonego z modułem oświetleniowym. Na rynku dostępne są rozwiązania różniące się nie tylko funkcjonalnością, ale i designem, dlatego dopasowanie go do naszych potrzeb czy preferencji prawdopodobnie nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Polecamy

Reklama