Osoby uczestniczące w wypadku samochodowym, będące jego świadkami, napadnięte lub takie, które przeżyły inne wstrząsające wydarzenie, bardzo często narzekają na napady lękowe, pogorszenie funkcjonowania całego organizmu oraz nieustanny stres. Zaburzenia psychosomatyczne mogą objawiać się w bardzo nietypowy sposób np. bólami kręgosłupa czy stawów.
Czym jest syndrom stresu pourazowego?
Zespół stresu pourazowego jest zaburzeniem psychiatrycznym, które może wystąpić u osoby doświadczającej traumatycznego wydarzenia np. gwałtu, ataku terrorystycznego, wojny czy ciężkiej choroby bliskiej osoby. PTSD może dotknąć każdego, niezależnie od wieku oraz płci. Objawia się ciągłym niepokojem, strachem, smutkiem i obawą przed powtórzeniem się traumatycznego zdarzenia.
PTSD wymaga pomocy psychologicznej, ale nie należy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła organizm. Nieustanny stres może prowadzić do bólów kręgosłupa, stawów oraz głowy. Skonsultować warto się w tej sprawie z rehabilitantem, w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń relaksacyjnych. Być może konieczna będzie fizjoterapia połączona z masażami, które w najlepszy sposób relaksują ciało, pomagają pozbyć się stresu i odprężają cały organizm.
Jak stres wpływa na cały organizm?
Stres jest zjawiskiem, którego doświadcza każdy człowiek, czasem codziennie. Choć może dawać energię do działania, jeżeli występuje w zbyt dużej ilości robi spustoszenie w całym organizmie. Podczas wyrzutu hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina, praca serca ulega przyspieszeniu, podnosi się ciśnienie krwi, a oddech przyspiesza. Przedłużający się stres blokuje organizm, odbiera chęć do działania i prowadzi do wypalenia.
Zespół stresu pourazowego może prowadzić do zwiększania wydzielania adrenaliny, która w zbyt dużej ilości negatywnie wpływa na cały organizm. Pojawiają się nerwobóle w plecach i stawach, utrata energii, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu. W niektórych przypadkach, gdy natężenie stresu jest bardzo duże, może nawet dojść do przeciążenia mięśni kręgosłupa. Stają się one twarde jak skała, a więc bardzo podatne na uszkodzenia.
Najczęściej pacjent odczuwa tępy ból z tyłu głowy, promieniujący aż po bark, a także dolegliwości w odcinku szyjnym. Mogą im towarzyszyć nudności, zawroty głowy, szumy w uszach.
Wieloletni stres, który może wywołać syndrom stresu pourazowego, zmniejsza elastyczność mięśni. Stają się coraz bardziej sztywne i są obciążeniem, a nie wsparciem dla kręgosłupa w momencie ewentualnego urazu. Osoby zestresowane mają bardzo duży problem z przyjęciem wyprostowanej postawy, ponieważ wiąże się to u nich ze zwiększającym się bólem.
Niestety, osoby chorujące na PTSD bardzo często zaniedbują kręgosłup, skupiając się jedynie na terapii u psychologa. Znacząco to jednak obniża ich jakość życia i uniemożliwia szybkie wyleczenie. Ze stresem należy walczyć kompleksowo, maksymalnie poprawiając zdrowie całego organizmu i wdrażając różne metody relaksu.