Na czym polega świecki pogrzeb?

Każdy z nas ma prawo odejść z tego świata na własnych warunkach. Coraz więcej osób rezygnuje z religii i wybiera życie ateisty lub agnostyka. Na czym polega świecki pogrzeb takiej osoby? Przede wszystkim jest on pozbawiony elementów religijnych, nie ma modlitw i księdza.

Organizacja pogrzebu o czym pamiętać

Organizacja pogrzebu to wielkie emocje i stres, ponieważ żegnamy ważną dla nas osobę. Najlepiej zacząć od ustalenia z najbliższą rodziną, jak miałby wyglądać pogrzeb, a następnie zwrócić się do domu pogrzebowego. Tam możemy liczyć na niezbędne w takim momencie wsparcie. Oprócz ustalenia daty w przypadku organizacji pogrzebu świeckiego ustalamy też z zakładem pogrzebowym, kto ten pogrzeb poprowadzi. W Polsce niewielu jest mistrzów ceremonii pogrzebowej, którzy mogą prowadzić świecki pogrzeb, jednak taką usługę pogrzebową świadczyć może także odpowiedni i przeszkolony pracownik zakładu pogrzebowego. W przypadku świeckiej ceremonii zakład pogrzebowy działa podobnie jak w przypadku pogrzebu religijnego — trumna wystawiona jest w kaplicy, gdzie bliscy mogą pożegnać się ze zmarłym. Religijne elementy kaplicy są zakrywane. Osoba, która prowadzi ceremonię, najpierw ustala z rodziną, co będzie mówiła podczas ostatniego pożegnania. Podczas tego wydarzenia mogą nam towarzyszyć mowy bliskich zmarłego, pokazy zdjęć, muzyka. Pogrzeb świecki kończy się pochowaniem zmarłego na cmentarzu komunalnym. Może się jednak zdarzyć, że osoba zostanie pochowana na cmentarzu parafialnym, jeśli np. rodzina ma tam wykupiony grobowiec.

Usługi pogrzebowe

Chociaż niektóre usługi pogrzebowe w przypadku pogrzebu świeckiego są podobne jak w przypadku znanego nam dobrze pogrzebu katolickiego, to zakres usług jest nieco mniejszy. Nie płacimy, chociażby za opłatę kościelną. Zakład pogrzebowy pomaga przygotować zmarłego do pogrzebu. Wynajmuje chłodnie, czesze, robi makijaż, odpowiednio ubiera osobę zmarłą. Dom pogrzebowy świadczy usługi kompleksowo — od wyboru trumny, urny, kremacji, przewiezienia trumny/urny i organizacji uroczystości. Dodatkowo są także dostępne usługi florystyczne i oprawa muzyczna. Do usług pogrzebowych należy także załatwianie formalności związanych z pogrzebem. Dom pogrzebowy może zająć się transportem żałobników, przygotowaniem nekrologu, nagłośnieniem ceremonii. W przypadku świeckiego pogrzebu zasady są zdecydowanie swobodniejsze, możemy sami zdecydować, jak wyglądałby pogrzeb, napisać własny scenariusz i omówić go z zakładem pogrzebowym.

Podsumowując, pogrzeb świecki może być pięknym, wzniosłym wydarzeniem. Możemy w nim pożegnać zmarłego z szacunkiem, uczcić jego pamięć także w mniej konwencjonalny sposób. Różni się on nieco od pogrzebu religijnego, ale organizacja pogrzebu i oferowane usługi pogrzebowe są dosyć podobne.