Żylaki – laserowe usuwanie

„Laserowe usuwanie żylaków” to najczęściej szukana przez pacjentów procedura leczenia żylaków. To popularne określenie jest bardzo mylne, bo laserem ani się nic nie usuwa, ani nie ingeruje się w żylaki.  Jak to jest to najpopularniejszą obecnie procedurą stosowaną w leczeniu niewydolności żylnej?

Laserem w pajączki

Laser we flebologii znajduje zastosowanie w likwidowaniu najdrobniejszych żył, określanych jako pajączki. Stosuje się wtedy lasery przezskórne, czyli emitujące energię poprzez skórę do widocznych okiem poszerzonych naczynek. Naczynka wypełnione są krwią i są zamykane najskuteczniej przez lasery, których światło jest silnie pochłaniane przez oxyhemoglobinę (czerwony składnik krwi) oraz które deponują energię na głębokość, gdzie są położone pajączki. Laser barwnikowy najlepiej spełnia te warunki. Daje największą skuteczność bez ryzyka powikłań.

W omawianym przypadku laserowa technologia likwiduje najdrobniejsze zmiany, czyli pajączki (teleangiektazje), a nie żylaki. W procedurze nie usuwa się ich, czyli nie „wyjmuje” z organizmu. Zniszczone naczynia pozostają w ciele i są naturalnie usuwane przez organizm i zastępowane przez nowe tkanki. Procedura jest całkowicie nieinwazyjna, czyli nie przerywana jest ciągłość skóry.

Laserem w duże żyły

Ablacja wewnątrzżylna to kolejna procedura, przy której wykorzystuje się energię emitowaną przez lasery.  Różnie jest nazywana, zależnie od zastrzeżonych nazw producentów sprzętu np.: EVLT, ELT (EndoVenous Laser Treatment), ELVes (Endo Laser Vein System).  EVLA (EndoVenous Laser Ablation) to najogólniejsze określenie wszystkich procedur laserowego niszczenia żył od wewnątrz:

  • ENDOVENUS – od wewnątrz (wewnątrzżylne, endowaskualrne),
  • LASER- laserowe,
  • ABLATION – niszczenie.

EVLA stosuje się w przypadku poważniejszych zmian, czyli bardziej zaawansowanej niewydolności żył nóg, tzn. wtedy, gdy uszkodzone są główne naczynia, tzw. pnie żylne: żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa. Nie musi to oznaczać, że na nodze są już żylaki, może być uszkodzona tylko główna żyła i nie musi być to bardzo widoczne. U niektórych pacjentów mogą dodatkowo pojawiać się pajączki, u niektórych także żylaki.

Niewydolność głównych pni daje różne objawy zależnie od stopnia ich niewydolności, czasu jej trwania, czy sprężystości tkanek otaczających naczynie. Czyli tzw. laserowe usuwanie żylaków w przypadku EVLA najczęściej nie jest związane z żylakami, a głębiej położonymi żyłami, które są najczęściej przyczyną powstawania żylaków. Pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu nieładnych i często bolesnych żylaków, ale może się okazać – i tak jest najczęściej, że leczenie ich musi poprzedzić procedura dotycząca głównych pni żylnych.

EVLA to nowa metoda leczenia niewydolności żylnej bez operacji. Zamiast przecinać skórę i usuwać chore żyły, są one ode wewnątrz ogrzewane za pomocą lasera. Ciepło niszczy ściany żył, a następnie organizm naturalnie absorbuje obumarłą tkankę. Krew przestaje płynąć przez żyły poddane niszczeniu. To jest celem zabiegu. Wyłączenia z obiegu głównych pni żylnych, które są chore i w których nieprawidłowo płynie krew, powoduje usunięcie przyczyny powstawania poskręcanych, nadmiernie rozszerzonych żył, które nazywamy żylakami.

Po takim zabiegu niektóre żylaki same zanikają, jakby zapadają się, bo już nie są zasilane. Jeśli tak się nie stanie, leczenie jest kontynuowane i żylaki i pajączki są likwidowane najczęściej za pomocą kompresyjnej skleroterapii.  Aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Taka kolejność jest bardzo ważna. Zabiegi wykonywane tylko na żylakach czy pajączkach nie powiodą się, gdy zdiagnozowano niewydolność głównych pni żylnych, czyli żył, z których krew zamiast płynąc ku górze cofa się do żylaków, czyli je zasila. Mogą okazać się całkowicie nieskuteczne, dawać powikłania, czy wręcz prowokować powstawania nowych żylaków czy pajączków. Z tego powodu zawsze przed poddaniem się zabiegom należy wykonać diagnostykę całego układu żył w nogach za pomocą USG-Doppler.

Podsumowując: także w przypadku endowaskularnego leczenia żylaków za pomocą lasera żyły nie są usuwane, czyli wyjmowane z ciała i najczęściej interwencja nie dotyczy szpetnych żył, które nazywany żylakami.

Źródło: Centrumflebologii.pl – Flebolog

Polecamy

Reklama