Suchość pochwy w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to wyjątkowy czas, któremu mogą towarzyszyć liczne przypadłości zdrowotne. Jedną z nich jest suchość pochwy, stanowiąca przykry problem dla niejednej przyszłej mamy. W jaki sposób radzić sobie w takiej sytuacji? Czy suchość pochwy jest powodem do niepokoju o stan zdrowia matki i dziecka? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w treści niniejszego wpisu.

Suchość pochwy – czy jest powodem do niepokoju?

Suchość pochwy stanowi dolegliwość, która może, ale nie musi towarzyszyć podczas ciąży. Zjawisko to nie jest zaliczane przez specjalistów do stanu chorobowego. Nie oznacza to jednak, że powinno być bagatelizowane. Suchość pochwy może doprowadzić do infekcji, a co za tym idzie – wymagać podjęcia dodatkowego leczenia.

Jak rozpoznać suchość pochwy?

Omawiane w niniejszym wpisie zjawisko pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Suchość pochwy można rozpoznać na podstawie następujących objawów:

  • uczucie dyskomfortu,
  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • problem z oddawaniem moczu,
  • ból podczas stosunku.

Przykra dolegliwość często stanowi źródło wstydu wśród kobiet ciężarnych. Warto jednak wiedzieć, że istnieje szereg skutecznych sposobów na całkowite wyeliminowanie suchości pochwy. W przypadku wystąpienia wyżej wspomnianych objawów warto więc umówić się na wizytę u ginekologa.

Suchość pochwy w ciąży – jak można jej przeciwdziałać?

Kluczowym elementem pozwalającym zniwelować problem suchości w okolicach intymnych są wszelkiego rodzaju środki nawilżające pochwę. Na rynku istnieją różnego rodzaju preparaty stworzone do walki z przykrą dolegliwością. Najpopularniejszymi z nich są kremy do stosowania zewnętrznego, zawierające składniki nawilżające i regenerujące, takie jak:

  • kwas hialuronowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas salicylowy.

Kobieta z problemem suchości pochwy może zdecydować się również na terapię żelami, globulkami lub tabletkami dopochwowymi. Dzięki obecności wcześniej wymienionych składników, preparaty tego typu zapobiegają ryzyku infekcji płciowych, a jednocześnie skutecznie neutralizują uczucie dyskomfortu, pieczenia i swędzenia okolic intymnych.

Czego nie stosować na suchość pochwy?

Poszukując odpowiedzi na pytanie: co na suchość pochwy można natknąć się na różnego rodzaju preparaty. Należy jednak mieć świadomość, że nie każdy z nich stanowi propozycję bezpieczną dla kobiet w ciąży. Szczególną ostrożność zaleca się osobom chcącym skorzystać z preparatów pochodzących ze sklepów erotycznych. W wielu lubrykantach i środkach nawilżających przeznaczonych do stosunku płciowego zawiera w swoim składzie chemiczne dodatki w postaci silikonów, a także składniki zapachowe. Stosowanie tego typu preparatów może być więc powiązane z wystąpieniem alergii, jak również potęgować ryzyko wystąpienia infekcji wywołanej bakteriami czy drożdżakami.

Suchość pochwy w ciąży – czy warto powiedzieć o niej lekarzowi?

Dolegliwości tego typu mogą wystąpić m.in. u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. O suchości pochwy warto poinformować lekarza prowadzącego, celem dobrania odpowiedniej, a przede wszystkim bezpiecznej metody terapii. W takiej sytuacji ginekolog nie tylko przepisze dobrej jakości środek nawilżający pochwę. Poinstruuje również pacjentkę na temat prawidłowego stosowania danego preparatu, co pozwoli skuteczniej pozbyć się problemu.