W jaki sposób zwiększyć samodzielność osoby z niepełnosprawnością ruchową? Jakie akcesoria będą pomocne?

Życie osób z niepełnosprawnościami to ciągłe pokonywanie niedogodności. Nasze mieszkania i przestrzeń miejska często nie są dostosowane do ich potrzeb. Odpowiednio przygotowane otoczenie jest w stanie znacząco usprawnić codzienne funkcjonowanie i wspierać niezależność.

Niezawodna pomoc w łazience

Korzystanie z łazienki jest sprawą intymną i z pewnością dla nikogo nie jest miła potrzeba asysty, podczas wykonywania czynności higienicznych. Zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt wyeliminuje ten problem i ułatwi samodzielność.

Dla osób starszych lub jeżdżących na wózku niezastąpiony będzie podnośnik łazienkowy. Umożliwia on samodzielne wejście do wanny osobom mającym kłopot z poruszaniem się. Podczas korzystania z toalety często pomocny będzie również wózek toaletowy, który pozwoli na samodzielne załatwienie swoich potrzeb.

W wielu sytuacjach codzienną higienę mogą ułatwić również stołki i poręcze umieszczone w strategicznych miejscach.

Łatwe poruszanie

Łatwość poruszania się w obrębie mieszkania jest kolejnym wyznacznikiem komfortowego życia. Nie zawsze mamy wpływ na konstrukcję pomieszczeń, jednak w wielu sytuacjach jesteśmy w stanie dostosować je do specyficznych potrzeb osoby z niepełnosprawnością.

Jeżeli w domu są schody, bardzo pomocny będzie łazik. Dzięki niemu osoba z niepełnosprawnością zyska dostęp do wszystkich pomieszczeń na równi z innymi mieszkańcami. Dla osób z trudnościami w ruchu przydatne będą również balkoniki i poręcze ułatwiające codzienne czynności.

Zdrowy i bezpieczny sen

Zdrowy i spokojny sen jest kluczowym elementem dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby miejsce do spania było dla nas w pełni funkcjonalne. Centralnym punktem sypialni jest oczywiście łóżko, które w przypadku osoby z niepełnosprawnościami powinno być w pełni regulowane. Jego wysokość powinna być mniej więcej taka, jak wysoka jest osoba na wózku. Znacząco ułatwia to samodzielne przeniesienie się na materac.

Jeżeli osoba, która ma korzystać z łóżka, jest przewlekle chora i spędza w nim znaczną ilość czasu, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w materac zapobiegający odleżynom. Sprawi to, że chory będzie mógł obyć się bez ciągłej pomocy w obracaniu ciała. Wygodny materac powinien być zresztą elementem każdej dobrze wyposażonej sypialni.