Na co zwrócić uwagę decydując się na meble na wymiar do kuchni?

Meble do kuchni wykonywane na wymiar cieszą się wyjątkową popularnością. Powodem tego jest fakt, że rozwiązanie to zapewnia optymalne zagospodarowanie kuchni oraz komfort korzystania z pomieszczenia w życiu codziennym.

Dostosowanie do przewodniej stylistyki wnętrza

Decydując się na zamówienie mebli kuchennych na wymiar, warto zwrócić uwagę na ich estetykę. Wybór kolorów, materiałów, elementów wykończenia i innych detali jest w tej kwestii praktycznie nieograniczony. Warto rozważyć, w jakim konkretnie stylu pragniemy zaaranżować naszą kuchnię. Do wyboru mamy kilkanaście różnorodnych szkół wzorniczych – m.in. styl kolonialny, vintage, futurystyczny, klasyczny itp.

Projekt mebli kuchennych na wymiar powinien być spójny z aranżacją pozostałych wnętrz w domu, mieszkaniu czy biurze. Nie chodzi tu wyłącznie o przyjętą kolorystykę czy wykończenie dodatków, ale przede wszystkich o ogólny wygląd naszych mebli na wymiar. Mieszkanie loftowe czy urządzone w stylu skandynawskim będzie wymagało zastosowania zupełnie innych rozwiązań, niż to w stylu klasycznym. Wygląd mebli kuchennych to pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę odwiedzający nas goście. Wszelkie dysonanse związane z niespójną aranżacją kuchni i innych pomieszczeń – względem wiodącego stylu naszego lokum – negatywnie wpłyną na odbiór wnętrza całego obiektu.

Dopasowanie rodzaju mebli kuchennych na wymiar do specyfiki pomieszczenia

Kolejną kwestią, która powinna towarzyszyć nam przy podejmowaniu decyzji o zakupie mebli kuchennych na wymiar jest dopasowanie ich do specyfiki konkretnego pomieszczenia. Jeśli dysponujemy małą powierzchnią, to nie możemy zamawiać masywnych, ciężkich mebli. Tego typu rozwiązanie ma sens tylko i wyłącznie, gdy jesteśmy posiadaczami dużej, ustawnej kuchni.

Podobnie rzecz ma się z rodzajem oświetlenia. Jeśli nasze pomieszczenie kuchenne nie jest widne, wpada do niego bardzo mała ilość światła słonecznego lub też zrezygnowaliśmy z lamp o dużej mocy, to doskonałym pomysłem są tutaj meble nowoczesne. Warto zdecydować się na lekkie kompozycje o barwie zbliżonej do naturalnego kolorytu drewna. Zdecydowanie odpada ciemny dąb, orzech lub wiśnia. Jasne meble, w klasycznym lub nowoczesnym stylu sprawią, że słabo oświetlone pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe. Ponadto, tego typu meble kuchenne na wymiar nie stworzą wrażenia przestrzeni, która przytłacza i niszczy ogólny efekt wizualny.

Funkcjonalność i praktyczność

Meble kuchenne na wymiar, oprócz doskonałego wyglądu, powinny także odznaczać się wysoką funkcjonalnością. Już na etapie projektu warto uzgodnić z osobą odpowiedzialną za jego wykonanie, jakiego typu sprzęty gospodarstwa domowego będą przechowywane w naszych szafkach kuchennych na wymiar.

Jeśli dysponujemy dużym zapleczem, w postaci porcelany, szkła, przetworów domowych czy małego AGD, to pojemność szafek powinna uwzględniać wszystkie nasze potrzeby. Podobnie rzecz ma się w kwestii ilości półek czy głębokości szuflad. Osoby robiące duże zapasy, posiadające sporo przyborów kuchennych czy gromadzące przetwory domowe, powinny posiadać znacznie większą powierzchnię przeznaczoną do magazynowania.

Zamawiający nie musi dokładnie oszacować, jakie konkretnie wymiary mebli kuchennych na wymiar są odpowiednie dla jego potrzeb, tą kwestią zajmie się już fachowiec – projektant. Ważne jest, aby w czasie rozmowy z nim wyrazić wszystkie nasze potrzeby i dokładnie określić, jakich rozwiązań poszukujemy. Meble kuchenne na wymiar dedykowane kilkuosobowej rodzinie z pewnością będą inaczej zaprojektowane, niż szafki i szuflady dla singla czy pary, która zajmuje 35-metrową kawalerkę.

Najlepszym kryterium wyboru kuchni na wymiar jest próba oszacowania ergonomii tego pomieszczenia. Należy dokładnie przemyśleć temat stylistyki aranżacyjnej oraz zastosowania praktycznych rozwiązań. Zamiast kierować się wyłącznie najnowszymi trendami, warto wybrać estetykę w połączeniu z funkcjonalnością.

Źródło: http://iartmeble.pl/