Jak przedłużyć żywotność wózka widłowego?

Kluczowym elementem do zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy jest profilaktyczna konserwacja wszelkich urządzeń wykorzystywanych w zakładzie, zwłaszcza jeśli są one niezbędne w codziennych czynnościach. Przykładem mogą być tu wózki widłowe, wykorzystywane na co dzień w magazynach, marketach i innych podobnych obiektach. Systematyczny serwis wózków widłowych jest najlepszą metodą zwiększenia żywotności firmowego wózka.

Regeneracja wideł w wózku widłowym

Najważniejszym elementem w całym wózku widłowym są jego widły. To na nich spoczywa cały ciężar przewożonych towarów. Widły często się zużywają, a czynnikami wpływającymi na przyspieszenie tego procesu są: korozja, ścieranie, uderzenia, bardzo duże obciążenia czy też uszkodzenia mechaniczne.

Aby przedłużyć żywotność wózka widłowego, warto pamiętać o możliwości regeneracji wideł do wózka. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż kupno nowych wideł na wymianę. Regeneracja pozwala zaoszczędzić nawet połowę wartości nowej pary. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie widły nadają się do regeneracji – nie można naprawiać elementów o zużyciu przekraczającym 10%, ponieważ jest to niebezpieczne i nieopłacalne. Przy znacznym zużyciu konieczna jest wymiana wideł na nowe.

Regeneracja hydrauliki oraz hydrostatu

Z czasem wydajność hydrauliki spada i wózek widłowy nie może prawidłowo podnosić towarów. Serwis wózków widłowych może rozwiązać także takie problemy, naprawiając lub wymieniając wadliwe elementy układu hydraulicznego.

Na samym początku specjalista musi dokładnie sprawdzić, który element uległ awarii. Podczas tego procesu wykonywany jest ogólny przegląd wózka, po czym ustalana jest cena naprawy. Po akceptacji ze strony klienta, serwis dokonuje regeneracji systemu hydrauliki siłowej. Czasem potrzebna jest także regeneracja hydrostatu.

Serwis wózków widłowych dysponuje szeroką gamą części zamiennych. W przypadku, gdy naprawa będzie wymagała specjalistycznych części, zostaną niezwłocznie zamówione. Zawsze należy wybierać sprawdzony serwis wózków widłowych. Tylko firma z dużym doświadczeniem, zatrudniająca specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia, gwarantuje klientowi wysokiej jakości usługę regeneracyjną czy też naprawczą.

Jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z wózka widłowego?

Teoretycznie pracownicy są przeszkoleni z obsługi wózka, ale warto im przypomnieć o trzech prostych zaleceniach, które pomogą wydłużyć żywotność urządzenia.

  1. Nie wolno używać wózka na pochyłej nawierzchni – zwiększa to ryzyko obrócenia się wózka.
  2. Przejazdy pustym wózkiem widłowym powinny zawsze być realizowane z dźwignią ustawioną w pozycji jazdy – znacznie ułatwi to ruch dyszla oraz zmniejszy ciśnienie w pompie hydraulicznej (chronimy w ten sposób części zaworowe i inne uszczelnienia hydrauliczne).
  3. Nie wolno przeciążać wózka, gdyż prowadzi to do nadmiernego zużycia części. Często w takiej sytuacji dochodzi do niespodziewanej awarii i unieruchomienia wózka.

Codzienne monitorowanie stanu wózków widłowych pozwoli Ci na szybkie zlokalizowanie ewentualnych usterek. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, warto skontaktować się z serwisem wózków widłowych. Dzięki szybkiej reakcji możesz uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz skrócić okres przestoju wywołanego naprawą wózka.

Polecamy

Reklama