Jak rozpoznać suchość pochwy?

Suchość pochwy jest dość częstym problemem u kobiet. Powoduje on dyskomfort w okolicach intymnych. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Suchość pochwy – czym jest?

Suchość pochwy to problem zdrowotny, wynikający z niewystarczającego poziomu nawilżenia sromu oraz pochwy. Jest to dolegliwość dość intymna, przez co część kobiet nie mówi o problemie nawet swojemu ginekologowi. To z całą pewnością błąd, gdyż wyeliminowanie problemu ma bardzo duży wpływ na codzienny komfort życia, nie wspominając nawet o aktywności seksualnej. Śluz produkowany w pochwie nawilża bowiem jej ścianki, dzięki czemu chroni przed drobnoustrojami. Suchość pochwy mogłaby zatem doprowadzić nie tylko do dyskomfortu podczas stosunku seksualnego, ale także do różnego rodzaju infekcji.

Suchość pochwy – przyczyny

Przyczyn dolegliwości może być wiele. Dość charakterystyczne jest występowanie suchości pochwy podczas menopauzy, kiedy to spada poziom estrogenów, przez co ścianki pochwy są znacznie cieńsze, mniej elastyczne, a także mniej nawilżone, wrażliwe i podatne na różnego rodzaju zranienia.

Problemy te jednak pojawiają się u kobiet w różnym wieku. Najczęściej odpowiedzialne są za nie zmiany hormonalne o różnym podłożu. Mogą one wynikać np. z okresu ciąży, porodu, połogu oraz karmienia piersią, przyjmowania leków hormonalnych czy przeciwdepresyjnych, stosowania antykoncepcji hormonalnej lub inwazyjnych kuracji (jak radioterapia czy chemioterapia), nadmiernego stresu, palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy występowania infekcji intymnych.

Na suchość pochwy mogą mieć wpływ także inne czynniki, takie jak nieodpowiednio zbilansowana dieta, powodująca niedobory mikroelementów oraz makroelementów, a nawet pranie bielizny w drażniących środkach chemicznych czy alergie na prezerwatywy bądź podpaski.

Suchość pochwy – objawy

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogłyby wskazywać na suchość pochwy. Zalicza się do nich:

  • uczucie zbyt małej wilgotności pochwy;
  • pieczenie oraz swędzenie;
  • krwawienie z pochwy, niepowiązane z menstruacją (może ono wskazywać na urazy śluzówki pochwy);
  • dyskomfort podczas stosunku seksualnego lub bezpośrednio po nim, a także podczas codziennych czynności, takich jak chodzenie czy jazda rowerem;
  • żółte lub zielone upławy;
  • uczucie ucisku oraz pulsowania w pochwie;
  • częste parcie na mocz;
  • częste infekcje pochwy.

Suchość pochwy – jak leczyć?

W leczeniu suchości pochwy niezmiernie ważne jest ustalenie przyczyny jej występowania. W związku z powyższym nie należy zwlekać ze szczerą rozmową z ginekologiem, a jak najszybciej opisać mu niepokojące nas dolegliwości. Tylko wówczas lekarz będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i dobrać właściwą formę leczenia. Będzie ona w głównej mierze zależała od przyczyny problemu. Jeżeli bowiem suchość powodowana jest przez infekcję intymną, to w pierwszej kolejności konieczne będzie jej wyleczenie. Jeżeli natomiast problem powoduje stosowanie antykoncepcji hormonalnej, prawdopodobnie lekarz zaleci zmianę środka. W przypadku kobiet w okresie menopauzy zastosowanie mogą znaleźć produkty, których celem jest złagodzenie objawów suchości pochwy. Będą to zatem różnego rodzaju preparaty hormonalne lub niehormonalne, takie jak maść na suchość pochwy czy tabletki na suchość pochwy.

W związku z powyższym, jeżeli wskazane objawy suchości pochwy nie są Ci obce, to nie czekaj i skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Polecamy

Reklama