Wiosna – czas na serwis klimatyzacji w samochodach i pojazdach budowlanych

Przed nadchodzącą wiosną należy odpowiednio zadbać zarówno o samochód, jak i o pojazd budowlany. Ponieważ po mroźnej zimie wiele układów może wymagać wyczyszczenia, a nawet naprawy. Nie inaczej jest z klimatyzacją, która w chłodne dni często pozostaje nieużywana. Dlatego na wiosnę warto zrobić przegląd klimatyzacji w renomowanym serwisie. Zatem, jak taki profesjonalny serwis powinien wyglądać?

Przegląd klimatyzacji — kiedy jest konieczny?

Niezależnie od tego, czy poruszamy się samochodem osobowym, czy też na co dzień używamy do pracy pojazdów budowlanych, klimatyzacja musi być sprawna, aby zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo. Wobec czego przegląd klimatyzacji powinniśmy robić co najmniej raz w roku, a nawet częściej, jeśli zauważymy pojawienie się niepokojących usterek. Najczęstszym objawem niesprawnej klimatyzacji jest nieefektywne chłodzenie. Wówczas klimatyzacja działa jak zwykły nawiew i nie obniża temperatury w pojeździe. W takim wypadku konieczne może być uzupełnienie czynnika chłodzącego lub serwis przewodów klimatyzacji. Kierowców powinna zaniepokoić również wyjątkowo głośna praca kompresora.

Serwis klimatyzacji — na czym polega?

Profesjonalny przegląd klimatyzacji powinien obejmować kompleksową usługą sprawdzenia i wyczyszczenia wszystkich elementów tego układu. Dlatego w dobrym serwisie fachowcy nie tylko odgrzybią klimatyzację, czy uzupełnią czynnik chłodzący, ale także sprawdzą stan sprężarki, kompresora, skuteczność chłodzenia, oraz przede wszystkim szczelność całego systemu. Poza tym pracownicy serwisu powinni również zwrócić uwagę na przewody układu klimatyzacji i ocenić, czy nie jest konieczna ich naprawa lub wymiana. Ponieważ często wystarczy przeprowadzić odpowiedni serwis przewodów klimatyzacji, aby usprawnić układ chłodzący i uzyskać zadowalające efekty.

Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Wielu kierowców i pracowników budowlanych nie wyobraża już sobie codziennego funkcjonowania bez dobrej klimatyzacji. Jeśli chcemy, by klimatyzacja w naszym pojeździe była zawsze sprawna i skuteczna, powinniśmy odpowiednio o nią dbać. Podstawą będą regularne przeglądy i wymiana zużytych elementów. Ponadto trzeba pamiętać, by włączać klimatyzację także w zimie co najmniej raz na dwa tygodnie tak, aby popracowała przez kilkanaście minut. Nie zalecane jest również nadużywanie zimnego nawiewu, gdyż zbyt niska temperatura w aucie może źle wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Co ważne, klimatyzację trzeba regularnie odgrzybiać, żeby uniknąć kontaktu ze szkodliwymi drobnoustrojami, kurzem i innymi niebezpiecznymi alergenami.

Dbanie o klimatyzację w samochodzie to nie tylko wygoda, ale i duża oszczędność pieniędzy. Ponieważ regularny serwis przewodów klimatyzacji, ozonowanie i uzupełnianie czynnika chłodzącego pomogą nam uniknąć kosztownych usterek i wymiany drogich elementów takich jak, chociażby sprężarka. Co więcej, awarie klimatyzacji nierzadko mogą całkowicie unieruchomić dany pojazd. Dlatego każdy samochód, czy pojazd budowlany wyposażony w klimatyzację powinien raz do roku przejść kompleksowy przegląd tego układu.