Pielęgnacja podłogi lakierowanej

Kupiłeś dom lub wyremontowałeś mieszkanie a pierwsze, co rzuca się w oczy, to piękna, drewniana, lakierowana podłoga? Musisz wiedzieć, że nie zawsze będzie nowa, a jej wygląd może się zmieniać w miarę upływu czasu. Chcesz zachować świeżość, elegancję i unikatowy charakter swojej podłogi na długie lata? Ruszamy Ci z pomocą!

Pamiętaj, woda i piasek są największym wrogiem drewnianych podłóg lakierowanych. O ich czystość dbamy poprzez odkurzanie, zamiatanie i okresowe wycieranie wilgotną szmatką. Nigdy nie używamy do sprzątania drewnianej podłogi ociekającego wodą mopa ani środków nieprzeznaczonych do tego celu! Odstawiamy więc na bok wszelkiego rodzaju płyny uniwersalne do wielu powierzchni i szukamy specjalistycznych środków do czyszczenia i pielęgnacji lakierowanego drewna. Na rynku znajduje się kilka wiodących marek oferujących całą gamę profesjonalnych środków czyszczących. Jak wybrać odpowiednie produkty?

Większość producentów dzieli swoje wyroby na trzy typy. Obok środków do bieżącej pielęgnacji mamy też zmywacze do gruntownego czyszczenia. One muszą być stosowane rzadziej, ponieważ mają za zadanie usuwanie powłok pozostawionych po innych płynach. Ostatnim typem są środki zabezpieczające przed wnikaniem brudu i kurzu. Stosuje się je albo tuż po położeniu nowych podłóg lakierowanych, aby zagwarantować im maksymalną ochronę, albo po upływie kilku lat, aby przywrócić efekt nowości. Wyróżniamy także dodatkowy rodzaj preparatów, czyli koncentraty renowujące (renowacyjne) do porysowanych bądź zmatowiałych podłóg. Tworzą one na powierzchni lakieru warstwę renowacyjną poprawiając stan wizualny zniszczonych powierzchni. Taki schemat podziału swoich produktów stosują wiodący producenci, jak np. Barlinek (Protektor Koncentrat, Protektor Komplet, Protektor Blask), Bona (Cleaner, Remover, Polish Gloss, Freshen Up), czy Oli-Lacke (Oil-Aqua Care, Oil-Aqua Clean, Oil-Aqua Polish).

Wiemy już, jakie środki wybrać. Ale jak często musimy czyścić naszą podłogę? Najpierw pomyślmy o przeznaczeniu miejsca, w którym znajduje się podłoga lakierowana. W pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu (np. restauracjach, kawiarniach) częściej będziemy musieli dokonywać konserwacji i czyszczenia. Na potrzeby powierzchni mieszkalnych bieżące zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, natomiast gruntowne czyszczenie powinno się odbywać do dwóch razy w roku. Przy sprzątaniu pomocne będą specjalistyczne sprzęty: spryskiwacz, szczotka z miękkim włosiem i mop. Tak wyposażeni możemy zadbać sami o własne lakierowane podłogi!

Źródło: https://dlapodlogi.pl/