Zalane mieszkanie – co dalej?

Częstym zdarzeniem jest zalanie mieszkania przez sąsiada z wyższej kondygnacji. Awarie pralki, zlewu czy wanny są dużym problemem i niestety mogą spowodować wiele szkód.

Postępowanie w przypadku zalanego mieszkania

Gdy tylko zauważysz wyciek wody, niezbędne jest szybkie zlokalizowanie awarii. Jeżeli woda kapie z sufitu, trzeba ustawić w tym miejscu wiaderka i udać się do sąsiada, aby poinformować go o zaistniałej sytuacji. Szybka interwencja jest w stanie ograniczyć szkody. Niejednokrotnie przyczyną zalania jest niesprawna pralka, niezakręcony kurek od wanny czy zlewu, ale może też zdarzyć się, że zepsuł się cały pion kanalizacyjny. W tym ostatnim przypadku niezbędny będzie zarządca budynku, który posiada uprawnienia do odcięcia wody w całym obiekcie.

Gdy zostaną ustalone przyczyny awarii, należy szybko wrócić do mieszkania, aby je posprzątać w celu ograniczenia zniszczeń. Nie wolno jednak naprawiać zaistniałych szkód, ponieważ w ten sposób zacierasz ślady, a firma ubezpieczeniowa może nie mieć wtedy podstaw do wypłaty odszkodowania. Trzeba niezwłocznie zebrać dowody w obecności właściciela mieszkania, z którego nastąpił wyciek oraz zarządcy budynku, nagrać w tym celu warto filmik oraz zrobić zdjęcia. Następnie należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby pociągnęła do odpowiedzialności osoby, od których ma zostać wyegzekwowane odszkodowanie.

Na czym polega osuszenie ścian z wilgoci?

Po zalaniu mieszkania nieuniknione jest osuszanie murów oraz ścian z wilgoci, która rozwija się bardzo szybko przy nadmiarze wody. Najczęściej w budynkach mieszkalnych używane są do tego wentylatory strumieniowe oraz promienniki. Ich podstawowym zadaniem jest wyciągnięcie wilgoci ze ścian. Do absorbowania wilgoci i usunięcia jej z pomieszczeń przez kanalizację niezbędny jest natomiast osuszacz kondensacyjny. Postępując w ten sposób, z dużą skutecznością możesz pozbyć się wilgoci z mieszkania po zalaniu.

Jaki jest czas trwania osuszania mieszkania po zalaniu? To wszystko zależy od stopnia wystąpienia szkód, ale może trwać nawet od kilku do kilkunastu dni. Im później rozpoczniesz działania, tym cały proces automatycznie wydłuży się, ponieważ woda i wilgoć wnikają głęboko w strukturę ścian.

Nigdy nie należy zapominać o bardzo dokładnym osuszeniu mieszkania przy użyciu specjalistycznych urządzeń, ponieważ może narazić swoje zdrowie na szwank, a efekty remontu nie będą zadowalające. Farby zaczną łuszczyć się na ścianach, a poza tym pojawią się na nich nieestetyczne wykwity zwiastujące pleśń oraz grzyb. Bez profesjonalnego osuszania nie można nic zrobić w mieszkaniu zaraz po zalaniu. Jest to pierwszy i obowiązkowy etap, o którym absolutnie musisz pamiętać.

Wilgoć zbiera się pod posadzkami, w strukturach ścian i nie jest w stanie samoistnie odparować z mieszkania, nawet w najbardziej sprzyjającą pogodę. Trzeba skorzystać z usług profesjonalistów, wykorzystać najlepsze urządzenia, a w mieszkaniu znów zaczną panować odpowiednie warunki do mieszkania i przebywania.

Polecamy

Reklama