Opieka nad seniorem – jak zadbać o najbliższych?

Opieka nad osobą starszą bardzo często jest niemałym wyzwaniem dla rodziny. Wymaga ona wysiłku, czasu, cierpliwości, a także konkretnych umiejętności. Osobę starszą należy bowiem uważnie słuchać oraz starać się ją zrozumieć. Opiekun powinien z kolei pamiętać o tym, jak ważna jest spostrzegawczość, odporność na stres oraz znajomość zasad pierwszej pomocy oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Osoba starsza musi mieć bowiem pewność, że może liczyć na opiekuna oraz polegać na nim w każdej sytuacji. Jak zatem podejść do tematu?

Jak dbać o osobę starszą?

  • Monitorowanie stanu zdrowia. Decydując się na opiekę nad osobą starszą, musimy wiedzieć, jak o nią prawidłowo zadbać. Pierwszą oraz podstawową rzeczą jest monitorowanie stanu zdrowia seniora, a także reagowanie na każdą niepokojącą dolegliwość. Równie ważny jest fakt, aby osoba starsza regularnie oraz w odpowiednich dawkach zażywała przepisane leki. Istotne jest także wykonanie badań diagnostycznych oraz regularne wizyty kontrolne u lekarza.
  • Codzienne czynności. Również one wchodzą w codzienny zakres, które sprawiają trudność najstarszym. Będzie to nie tylko poruszanie się, ale i spożywanie posiłków czy kąpiel. Tutaj musimy jednak szczególnie uważać. Nie odbierajmy seniorowi samodzielności oraz nie wyręczajmy we wszystkim.
  • Prywatność. Równie ważnym aspektem jest fakt, aby osoba starsza miała choć trochę prywatności. Należy zatem zadbać, aby senior miał swój prywatny pokój. Pamiętajmy jednak, że osoby starsze ciężko zaaklimatyzować w nowym miejscu. Aby to ułatwić, możemy w części pokoju umieścić np. część starych mebli.
  • Rozmowa oraz wsparcie. Jest to niezwykle ważne podczas przebywania z osobą starszą. Musimy poświęcać jej swój czas, wspólnie rozwiązywać krzyżówki czy chodzić na spacery. Takie czynności doskonale wpływają bowiem nie tylko na stan zdrowia seniora, ale i jego samopoczucie.

Równie pomocne może okazać się dokładne zaplanowanie dnia. Ułatwi to życie nie tylko seniorowi, ale i opiekunowi.

Dom opieki dla seniora – kiedy?

Dom opieki dla seniora jest doskonałym wyjściem, kiedy nie mamy czasu zajmować się osobą starszą. W odpowiednich placówkach seniorzy będą mieli zapewnione bowiem to, co dla nich najlepsze. Profesjonalna opieka, rozrywka oraz towarzystwo osób w tym samym wieku pozwolą urozmaicą im starość. Co więcej, każdy z seniorów ma możliwość skorzystania z organizowanych wycieczek w domach opieki oraz szanse poznać nowych przyjaciół, z którymi spędzi starość. Jest to doskonała opcja dla każdego, kto martwi się o bliską mu osobę, ale z różnych przyczyn nie może być przy niej całą dobę.

Polecamy

Reklama