Czym się kierować, wybierając kurs barmański?

Jeśli chcesz otworzyć sobie drogę do kariery barmana, decyzja o specjalistycznym szkoleniu to z pewnością dobry pomysł. Nawet jeśli nie brakuje motywacji do nauki, nie wszystkiego można nauczyć się samemu. Jak wybrać naprawdę dobry kurs barmański? Czy istnieją kryteria, na które warto zwrócić uwagę, przeglądając rosnącą wciąż liczbę ofert? Które z nich od razu pominąć?

Kursy i szkolenia barmańskie

Książki, blogi, filmy instruktażowe czy trening praktyczny – są z pewnością ważne, ale nie zastąpią fachowo przeprowadzonego szkolenia. Poza tym jedynie w przypadku ukończenia kursu otrzymamy świadectwo potwierdzające naszą wiedzę. Najczęściej ma ono formę certyfikatu, który z pewnością pomoże nam podczas poszukiwania zatrudnienia. Może też stanowić ważny argument w czasie negocjacji dotyczących wynagrodzenia.

Dodatkowymi atutami ukończenia kursu barmańskiego jest to, że pozwalają one poznać ludzi o podobnych pasjach i dążeniach. Nawiązane kontakty mogą przerodzić się później w ciekawe znajomości, zarówno na płaszczyźnie prywatnej jak zawodowej.

Poznaj opinie

Decyzję na temat rozpoczęcia kursu warto poprzedzić analizą opinii na temat firm oferujących szkolenia. Warto przy tym pamiętać, że 100% zadowolonych kursantów może oznaczać mało wiarygodny chwyt marketingowy. Skrajnie złe noty mogą wystawiać z kolei przedstawiciele firm konkurencyjnych. Dlatego najlepiej prześledzić wpisy na portalach społecznościowych, których członkowie są mniej anonimowi niż np. na sieciowych forach.

Warto sprawdzić w ten sposób nie tylko opinie o firmie, ale również o osobie, która będzie prowadzić wybrane szkolenie. Im nazwisko prowadzącego będzie bardziej rozpoznawalne w branży barmańskiej, tym lepiej. Z internetu możemy się sporo dowiedzieć nie tylko o jego doświadczeniu, ale i podejściu do kursantów czy umiejętności przekazywania wiedzy.

Teoria i praktyka

Dobry kurs barmański powinien składać się zarówno z zajęć teoretycznych, jak praktycznych. Firmy szkolące przyszłych barmanów najczęściej nie kryją się z programem danego kursu czy szkolenia. Jeśli zdecydowaną większość czasu przewidziano na wiedzę teoretyczną, typu:  historia kawy czy alkoholoznawstwo, lepiej poszukać bardziej urozmaiconej oferty. Zdecydowana przewaga zajęć praktycznych oznaczać może, że ominą nas naprawdę ciekawe wykłady (np. te poświęcone trunkom mogą stanowić kopalnię wiedzy i anegdot, którymi możemy potem dzielić się z klientami).

Dobrze jest, gdy program kursu obejmuje również zagadnienia dotyczące zarządzania zespołem w lokalach gastronomicznym, organizacji pracy za barem, etc.

Czas i cena

Urozmaicony, bogaty program zajęć w przypadku kursów barmańskich realizuje się zwykle około tygodnia. Analizując oferty należy wybrać taką, która najlepiej odpowiada nam pod względem rozłożenia programu w czasie. Firmy szkolące przyszłych barmanów biorą pod uwagę, że nie wszyscy mają wolne siedem dni w tygodniu. Proponują np. mniej lub bardziej intensywne kursy, w godzinach wieczornych lub porannych.

Ceny również są różne. Jeśli jednak naprawdę chcemy się czegoś nauczyć, warto zainwestować w kurs barmański nieco więcej. W związku z tym, że kurs barmański trwa dość długo i wymaga nieraz bardzo drogich „pomocy naukowych” (np. podczas komponowania eleganckich drinków) – jego koszt to często ponad tysiąc złotych.

Osoby zainteresowane pracą za barem powinny zainwestować w profesjonalne szkolenie barmańskie. Poprawi to nie tylko ich praktyczne umiejętności, ale również wyposaży w wiedzę, która pozwoli im uniknąć najczęstszych błędów i stanie się podstawą do dalszego rozwoju w zawodzie.

źródło: msbis.com – manager gastronomii