Trendy w wystroju wnętrz na 2020. Sprawdź, co będzie modne w tym roku!

Czym w tym roku zaskoczą nas trendy aranżacji wnętrz? Czy do łask wrócą złote dodatki à la glamour? Czy popularnością będą się cieszyć ściany wykonane z naturalnych kamieni np. płytek z trawertynu? A może trendy wnętrzarskie skłonią się w tym roku ku minimalizmowi wzbogaconemu o azjatyckie detale? Co roku projektanci gwarantują nam dużą dawkę inspiracji, sprawdźmy więc, jakie aranżacje tym razem będą cieszyły się największym powodzeniem.

Styl japandi

Jeśli nazwa kojarzy się Wam z orientalnymi wpływami, to bardzo dobrze! Styl japandi łączy w sobie stonowany, skandynawski minimalizm i azjatyckie zamiłowanie do dekoracji wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bambus, drewno czy wiklina. Esencją japandi jest prostota, oszczędność form, stonowana paleta kolorystyczna i zamiłowanie do natury. Białe, wygodne sofy łączą się w nim z bambusowymi lampami i wiklinowymi pufami, dzięki czemu chłodne dotąd wnętrza nabierają przytulnego charakteru, któremu ciężko jest się oprzeć.

Geometria

W 2020 roku geometryczne formy będą przewijały się dosłownie wszędzie – nie tylko na tkaninach, tapetach i dekoracjach, ale również w meblarstwie! Projektanci pokochali zabawę formami, kształtami i mocnymi kolorami.

Na uwagę zasługują zwłaszcza meble o obłych kształtach takie jak szerokie fotele i okrągłe pufy. Zapomnijcie także o standardowych kształtach lamp, w tym roku oświetlenie przyjmuję formę trójkątów, kwadratów, rożków, walców i bliżej niesprecyzowanych kształtów. Jeśli chodzi o kolory, w geometrycznej aranżacji wnętrz dominować będzie kobalt, soczysty pomarańcz, słoneczny żółty oraz energetyczna czerwień.

Wielofunkcyjne rozwiązania

W tym roku projektanci pokochali modułowe meble i sprzęty, które mają więcej niż jedno zastosowanie. W ich przypadku atrakcyjny wizualnie design łączy się z funkcjonalnością. Rozkładane sofy, z których w efekcie powstaje dwuosobowe łóżko, fotel kryjący w sobie podnóżek, czy stół pełniący także funkcję barku, to tylko niektóre z pomysłów przewijających się w tegorocznych propozycjach projektantów. Meble modułowe przypadną do gustu zwłaszcza osobom poszukującym rozwiązań, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb oraz warunków architektonicznych wnętrza.

Naturalne kamienie

Ktokolwiek powiedział, że naturalny kamień na ścianie nie może wyglądać efektownie z pewnością nie widział jeszcze aranżacji wykonanej z użyciem płytek z trawertynu! Cały sekret tkwi bowiem w fakturze tego kamienia.

Trawertyn wykorzystywany był już w starożytnym Egipcie do wykonywania posągów, waz i naczyń codziennego użytku. Obecnie coraz częściej doceniany jest przez najsłynniejszych projektantów wnętrz, którzy szukają alternatywy dla marmuru oraz granitu.

Za pomocą faktury kamienia nawet najbardziej niepozorny kominek, parapet, blat, posadzka, kolumna, ściana, czy wnęka może zyskać zupełnie nowy charakter. Trawertyny są idealnym zamiennikiem dla klasycznych płytek ceramicznych, nie tylko biorąc pod uwagę aspekt wizualny, ale także funkcjonalny. Płytki trawertynowe mają lekko porowatą strukturę, która jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, zachowa swoje piękno przez wiele lat.

Metalowy zawrót głowy

Zaskoczeniem w tym roku jest wielki powrót aranżacji wnętrz, które wykorzystują metalowe elementy dekoracyjne. Mowa tutaj przede wszystkim o okrągłych bądź prostokątnych lustrach w metalowych ramach, metalowych uchwytach mebli i żeliwnych elementach oświetlenia. Znajdziemy też miedziane klosze do lamp, posrebrzane figurki, pozłacane nogi od stolika nocnego, wykonane z mosiądzu szkatułki na biżuterię.

Co roku projektanci wnętrz zaskakują ciekawymi pomysłami, które szybko znajdują naśladowców. Mamy nadzieję, że tych kilka przykładów pozwoli Wam podjąć decyzję, jak najkorzystniej urządzić w tym roku własne mieszkanie, jeśli akurat planujecie remont.