Monitoring temperatury – czyli szybka reakcja na zagrożenia

Kontrola temperatury otoczenia to niezwykle ważna kwestia w wielu branżach. Warto pamiętać, że nie zawsze dotyczy ona tylko późniejszej jakości produktów, lecz może również wiązać się z bezpieczeństwem. Szczególnie w przestrzeniach, gdzie znajdują się substancje chemiczne mogące zmienić swoje właściwości wraz ze wzrostem temperatury, trzeba dbać o jej nieprzerwaną kontrolę. Monitoring temperatury jest zatem niezbędny w takich miejscach, a stabilne działanie takiego systemu to warunek, którego spełnienie to najczęściej konieczność.

Zalety systemu monitorM2M

Bieżąca kontrola temperatury musi być przeprowadzana m.in. podczas transportu leków czy szczepionek. W przypadku przekroczenia norm może dojść do niepożądanych skutków, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Z tego powodu monitoring temperatury wykorzystywany jest także w aptekach czy hurtowniach leków. Głównym powodem, dla którego tak wiele firm decyduje się na skorzystanie z rozwiązania monitorM2M, jest dostęp do szczegółowych informacji w przejrzystym i wygodnym interfejsie. Co więcej – istnieje możliwość generowania szczegółowych raportów dotyczących temperatury, co może być udokumentowaniem prawidłowego przechowywania leków w przypadku ich zwrotu do hurtowni.

System z rodziny IoT (Internet of Things) opiera swoje działanie na specjalnych sensorach, które mogą pracować w najróżniejszych warunkach. Konfiguracja całego systemu nie jest skomplikowana i wymaga tak naprawdę jedynie umieszczenia sensorów w odpowiednim miejscu. Po zalogowaniu się do systemu od razu otrzymujemy wszystkie informacje dotyczące temperatury. Warto również wspomnieć o tym, że twórcy oprogramowania dbają o jego ciągły rozwój, np. poprzez wzbogacanie monitoringu o pomiar wilgotności i ciśnienia. Ponadto system posiada moduł, który pozwala kontrolować stany magazynowe. System powiązuje konkretne produkty z historią ich przechowywania. Współpracuje z technologiami identyfikacji takimi jak kody kreskowe, QR, NFC czy RFID.

Warto wspomnieć o dodatkowym rozwiązaniu oferowanym przez m2mteam, czyli specjalnych pojemnikach izotermicznych, które są zintegrowane z systemem monitorM2M. Występują w różnych wariantach i mogą służyć do transportu leków lub szczepionek. Zapewniają stabilne i nieprzerwane działanie, co ma niezwykle duże znaczenie ze względu na specyfikę tych produktów.

Bezpieczeństwo

Najważniejsze jest jednak to, że w przypadku przekroczenia norm temperatur system błyskawicznie powiadamia o zaistniałej sytuacji. Pozwala to na szybką reakcję, która może uchronić konkretne produkty np. przed zniszczeniem – lecz nie tylko. Nagły skok temperatury może oznaczać nawet pojawienie się ognia w pobliżu sensorów, dlatego powiadomienia pozwalają na działanie i zminimalizowanie skutków tego zdarzenia. System monitorM2M wysyła alarmy w formie dźwiękowej, graficznej, poprzez SMS czy e-mail.

Podsumowanie

MonitorM2M to system, który znajduje swoje zastosowanie w wielu przestrzeniach. Wszystkie dane dotyczące temperatury, wilgoci i ciśnienia przedstawiane są w przyjaznej formie graficznej – nawet w jednym widoku z realnym układem pomieszczeń. System gwarantuje wysoką wydajność i nieprzerwane działanie – co ma niezwykle duże znaczenie dla wielu przedsiębiorstw.