Elektrośmieci – jak sobie z nimi radzić?

Elektrośmieci i ich niszczenie to temat, który nie jest poruszany na co dzień. A powinien, ponieważ niestety wciąż bardzo dużo osób utylizuje niesprawne telefony, dyski twarde, pendrive’y, czy stare płyty CD/DVD w najprostszy możliwy sposób – po prostu wyrzucając je do kosza na śmieci. Zapominamy, że obszar cyfrowych nośników danych posiada własne regulacje dotyczące bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać. Dane zapisane na urządzeniach powinny być każdorazowo zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem, upowszechnieniem, zmianą i ich utratą! Co zatem zrobić, aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci?

Zaufaj specjalistom, oni będą wiedzieć, co robić

Uwierz nam, sam nie dasz sobie rady, choć zawsze możesz próbować. Co wybierzesz – młotek i gwóźdź? A może opcja „formatuj dysk”? Możesz też skusić się na zgniecenie butem niepotrzebnych urządzeń. No dobrze, koniec żartów. Żeby skutecznie zniszczyć nośniki danych, trzeba czegoś więcej. Czego? Ano tego, co oferują profesjonalne firmy niszczące dokumenty. Jeśli sądzisz, że przedsiębiorstwa tego typu albo utylizują same papiery, albo nie potrafią efektywnie pozbyć się elektrośmieci, pora, abyś się przekonał, że wcale tak nie jest. Niszczenie nośników danych oferowane przez najlepszych daje gwarancję całkowitego pozbycia się nie tylko samego urządzenia, ale przede wszystkim danych na nim zapisanych. Właśnie to stanowi clou sprawy – przy nieprawidłowej utylizacji nośników danych wiele z informacji może zostać odzyskanych, co jest to sprzeczne z regulacjami RODO.

Skuteczne metody niszczenia nośników danych

Wiemy już, że domowe metody pozbywania się elektrośmieci nie są stuprocentowo skuteczne, ale specjaliści mogą nam pomóc w odpowiednim zutylizowaniu sprzętów. W jaki sposób zrobią to lepiej niż my sami? Niszczenie nośników danych może obejmować różne działania, m. in. demagnetyzację polegającą na zastosowaniu silnego pola elektromagnetycznego, nadpisywanie i programowanie, czyli wielokrotne zapisywanie i usuwanie danych z nośnika, niszczenie chemiczne czy termiczne. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest jednak niszczenie mechaniczne. Polega ono na wielokrotnym zdeformowaniu, pocięciu i sprasowaniu nośników danych. Jest to nie tylko najpewniejsza metoda utylizacji elektrośmieci, ale również jedyny zgodny z obowiązującą normą DIN 66399 sposób na pozbycie się zbędnych urządzeń, na których kiedyś zapisane były wrażliwe dane.

Urządzenia i nośniki danych, które można zutylizować

Specjalistyczne firmy, w ofercie których znajduje się utylizacja elektrośmieci, najczęściej piszą, że wykonują usługi takie jak: niszczenie płyt CD, niszczenie dysków, czy też po prostu, ogólnie, niszczenie nośników danych. Co kryje się pod tym rozmytym określeniem? Czy do firm niszczących dokumenty można przyjść jedynie z dyskiem twardym, płytą czy pendrivem? Otóż nie, profesjonaliści będą w stanie zniszczyć właściwie każdy rodzaj nośnika danych. Konkretnie rzecz ujmując, będą to m.in.:

  • dyski twarde wykorzystujące magnetyczne nośniki danych, np. dyski twarde HDD,
  • nośniki elektroniczne, np. karty pamięci, karty chipowe, dyski SSD, mobilne urządzenia telekomunikacyjne,
  • nośniki optyczne, np. płyty CD/DVD,
  • nośniki magnetyczne, np. dyskietki, identyfikatory, kasety z taśmami magnetycznymi, kasety VHS,
  • slajdy, klisze, mikrofilmy.

Możliwości zatem są naprawdę duże i obejmują nie tylko popularne, używane współcześnie nośniki danych. Firmy outsourcingowe z powodzeniem zajmą się także utylizacją sprzętów starego typu. Działanie firm niszczących dokumenty jest zatem kompleksowe i obejmuje cały szereg elektrośmieci, a jeśli nadal zastanawiasz się, czy wybrany przez Ciebie specjalista sobie z tym poradzi, po prostu do niego zadzwoń i spytaj o ofertę – to nic nie kosztuje!

Źródło: Essi – niszczenie i utylizacja dokumentów

Polecamy

Reklama