USG jako szybka diagnostyka bólu brzucha u niemowląt i małych dzieci

Liczne zalety badania ultrasonograficznego powodują, że jest ono wykorzystywane przez lekarzy także w przypadku konieczności diagnozowania małych dzieci, w tym w wieku niemowlęcym. Dzięki dużej precyzji obrazowania, absolutnej bezbolesności i braku negatywnego wpływu na organizm, również rodzice nie mają obiekcji nawet przed wielokrotnym wykonywaniem badania USG. Przy bólu brzucha u niemowląt wszystkie te zalety stają się jeszcze bardziej istotne.

Badanie ultrasonograficzne dla niemowląt

Dla niemowląt jedynym sposobem na zakomunikowanie bólu lub złego samopoczucia jest płacz. Ciężko jednak się zorientować czym jest on spowodowany i jak najlepiej pomóc maluchowi. Z tego względu badanie USG jest doskonałą metodą diagnostyczną przy występowaniu bólu brzucha. Przede wszystkim należy wyraźnie podkreślić, że badanie ultrasonograficzne opiera się na emitowaniu fal ultradźwiękowych i jest całkowicie bezpieczne dla młodego organizmu dziecka. Fale dźwiękowe odbijają się od narządów wewnętrznych w tej sposób tworząc obraz badanych organów. Dzięki temu obrazowanie jest precyzyjne i widoczne w czasie rzeczywistym. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można zlokalizować guzy lub innego typu nieprawidłowości w budowie oraz określić czy badany organ jest odpowiedniej wielkości, czy może jest powiększony na skutek zmian chorobowych. Badanie to wykonywane u dzieci w wieku niemowlęcym ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę – jest ono absolutnie bezbolesne. Jedyny dyskomfort podczas badania jest spowodowany potrzebą użycia żelu, najczęściej dość chłodnego, zwiększającego przewodnictwo fal dźwiękowych.

Ból brzucha u niemowląt – konieczne badanie USG

Bóle brzucha są różnego pochodzenia. Poczynając od nagromadzenia gazów w układzie pokarmowym, przez wady w budowie anatomicznej, a na problemach z układem moczowym kończąc. Mimo iż pediatrzy z reguły bardzo dokładnie badają swoich małych pacjentów, to zdarzają się takie problemy, których nie są w stanie wykryć podczas rutynowego badania. Wtedy badanie ultrasonograficzne brzucha staje się niezbędne.

Dzięki zastosowaniu badania USG lekarz może precyzyjnie zbadać i dokładnie obejrzeć całe wnętrze jamy brzusznej,  wątrobę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy,  nerki i układ moczowy oraz układ rodny. Lekarz diagnosta oczywiście dokładnie sprawdza wszystkie te elementy, jednak w zależności od objawów występujących u małego pacjenta, skupia się na tych partiach, które budzą największe wątpliwości i niepokój. Powody występowania dolegliwości bólowych w obrębie brzucha u niemowląt mogą być bardzo różne. Najczęściej spowodowane są one zatruciem pokarmowym lub też niezauważoną do tej pory nietolerancją niektórych pokarmów. Oprócz tego niemowlęta bardzo często cierpią na kolki jelitowe i nie zawsze objawy są oczywiste i łatwe do odczytania.

Wskazania do wykonania badania USG u niemowląt

Wspomnieliśmy już o możliwych przyczynach występowania bólu brzucha, które są najczęstszym wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej u niemowląt. Istnieje jednak szereg innych niepokojących objawów, które również są wyraźną przesłanką do zgłoszenia się na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Do takich objawów należy: powiększenie obwodu brzuszka, wymioty, biegunka, gorączka o nieznanym podłożu połączona z bólem brzucha, krwawienie z układu: moczowego, pokarmowego lub dróg rodnych, krew lub śluz w stolcu, bolesność przy oddawaniu stolca, nagła i szybka utrata wagi, bolesny i drażliwy brzuch. Objawy te mogą wskazywać na znacznie poważniejsze problemy, dlatego też w żadnym razie nie należy ich lekceważyć.

Przygotowanie niemowlęcia do badania USG brzucha

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, jako jedno z nielicznych badań USG, wymaga wcześniejszego przygotowania. Niemowlęta i dzieci do trzech lat powinny zostać nakarmione nie później niż godzinę przed badaniem. Zapewni to większy spokój małego pacjenta podczas badania. U niemowląt nie istnieją tak rygorystyczne nakazy w spożywaniu określonych pokarmów przed badaniem, aby nie stresować dziecka i tym samym nie utrudniać dodatkowo samego badania.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl