Zakup aparatu słuchowego – nie odkładaj tego na później

Aparat słuchowy ma pomóc osobom, u których występuje niedosłuch. Umożliwia powrót do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym. Jest rozwiązaniem nie tylko dla osób starszych, ale również młodych, które z różnych względów mają trudności ze strony narządu słuchu.

Aparaty słuchowe są obecnie bardzo powszechne i łatwe w użytkowaniu. Są to niewielkie urządzenia, których praktycznie nie widać. Panie mogą zakryć je dłuższymi włosami, ale nie ma żadnych powodów do wstydu przy ich użytkowaniu. Jest to sprzęt medyczny jak każdy inny, który pozwala na prawidłowe odbieranie dźwięków, bezproblemowe uczestniczenie w rozmowach z najbliższymi oraz znajomymi. Warto nosić go z dumą, gdy badanie słuchu wykazało niedosłuch. Dbasz w ten sposób o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Kiedy jest odpowiedni moment na zakup aparatu słuchowego?

Aparat słuchowy musisz kupić koniecznie, gdy odczuwasz duży dyskomfort ze strony narządu słuchu. Potwierdzeniem zasadności są oczywiście wspomniane wcześniej badania słuchu, które określają stopień degradacji komórek słuchowych w uchu właściwym mające zdolność do przekazywania impulsów elektrycznych do mózgu. Przypominamy, że nie mają one zdolności do regeneracji. Raz uszkodzone, nie odzyskują swojej funkcjonalności już nigdy, dlatego jedynym ratunkiem na poprawę słuchu jest aparat.

Pamiętaj, że aparatu słuchowego nie można nosić bez stwierdzenia wady słuchu. Dopiero po wizycie u protetyka słuchu i ocenie poziomu niedosłuchu może zapaść decyzja, czy ten sprzęt faktycznie jest ci potrzebny. Zazwyczaj gdy ubytki są naprawdę duże, zalecane jest regularne noszenie aparatu słuchu.

Sygnałem, że warto zgłosić się do odpowiedniego specjalisty powinny być dla ciebie przede wszystkim problemy ze swobodnym porozumiewaniem się z drugą osobą i zrozumieniem, co mówi. Konieczność coraz to intensywniejszego pogłaśniania telewizora, radia czy innych urządzeń wydających dźwięki również powinna cię zaniepokoić. Ostatnim sygnałem, który na pewno przekonuje do udania się do specjalisty jest drażliwość w miejscach publicznych i brak możliwości skupienia się, gdy przebywasz w gwarnych miejscach.

Nie każdy ubytek słuchu jest wskazaniem do noszenia aparatu słuchowego

Ważna jest wizyta u protetyka słuchu, ponieważ nie zawsze zasadne jest zakładanie aparatu słuchowego. Jeżeli badania wykażą, że słuch uległ jedynie niewielkiemu pogorszeniu, np. w wyniku upływu lat, sytuację należy po prostu kontrolować, aby nie narazić się na poważne konsekwencje. Regularne wizyty u protetyka i stosowanie się do jego zaleceń na pewno pomogą zapobiec konieczności noszenia aparatu słuchowego w najbliższej perspektywie.

Musisz mieć świadomość, że aparat słuchowy nie wyleczy niedosłuchu, ale może pomóc w prawidłowym odbieraniu dźwięków. Rozwój medycyny jest na tyle duży, że po właściwym jego dobraniu możesz liczyć na podniesienie komfortu swojego życia i bezproblemowo uczestniczyć w życiu społecznym.

Polecamy

Reklama