Sporządzenie najmu okazjonalnego pomaga właścicielom mieszkań chronić swoje prawa. Dzięki niemu również właściciele lokali – unikną potencjalnych problemów z nierzetelnymi najemcami. Może się tak zdarzyć przykładowo, że najemcy nie będą chcieli opuścić lokalu. Umowa najmu okazjonalnego to bardzo dobre rozwiązanie, choć nie można ukrywać, że jest ona bardziej złożona od zwykłej umowy.
Najem okazjonalny to rozwiązanie, które opłaca się właścicielom
Warto sobie uświadomić, że najem okazjonalny umowa ma taką samą moc prawną, co poprawnie napisana umowa najmu. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest to, że daje możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu i pozbyciu się najemcy.
Co jest potrzebne do zawarcia umowy najmu okazjonalnego?
W umowie najmu okazjonalnego powinno znaleźć się oświadczenie w formie aktu notarialnego. Powinno się wskazać również inne mieszkanie. Ważne jest też, aby dostarczyć oświadczenie osoby trzeciej. Wynajmujący musi także pamiętać o tym, aby zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.
Umowa najmu okazjonalnego – kto może z niej skorzystać?
Najem okazjonalny skierowany jest do właścicieli mieszkań. Już np. właściciele lokali usługowych – nie mogą korzystać z umowy najmu okazjonalnego. Warto też wiedzieć, że na zasadach najmu okazjonalnego nie jest możliwy podnajem nieruchomości lub jej części.
Czy warto zdecydować się na najem okazjonalny?
Najem okazjonalny ma bardzo dużo wymagań, a to więc wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dla niektórych dużym utrudnieniem może okazać się wskazanie przez lokatora mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po wykonaniu ewentualnej egzekucji. Musi przedstawić wtedy oświadczenie właściciela tej nieruchomości. Warto zdecydować się na umowę najmu okazjonalnego w sytuacji, gdy chodzi o najem długoterminowy. Ponadto również w przypadku, gdy nieruchomość prezentuje się bardzo atrakcyjnie. To może uzasadniać wysokie opłaty.
Najem okazjonalny i kaucja
Kaucja jest to forma zabezpieczenia. Ma na celu pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, które należą się właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu. Może zdarzyć się taka sytuacja, że najemca nie będzie płacić czynszu. W tym przypadku wynajmujący ma prawo wszcząć egzekucję. Środki z kaucji mogą pokrywać jej koszty. Trzeba również pamiętać, że kaucja zabezpieczająca nie może przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Ta opłata ma być zwrócona, gdy mieszkanie i jego wyposażenie jest w stanie nienaruszonym.
Umowa najmu okazjonalnego i jej wypowiedzenie
Najem okazjonalny może zostać wypowiedziany, gdy lokator zwleka z zapłatą czynszu lub innych opłat co najmniej za trzy pełne okresy płatności. Ponadto również używa on mieszkania w sposób sprzeczny z umową, dopuszcza się do powstawania szkód, niszczy urządzenia, które są do wspólnego korzystania przez mieszkańców. Umowa może też zostać wypowiedziana, gdy lokator bez zgody właściciela – wynajął mieszkanie lub jego część.