Wybieramy wiązania narciarskie – 5 wskazówek

Dobór sprzętu narciarskiego przed sezonem to decyzja kluczowa, zarówno jeżeli chodzi o narty, jak i buty oraz wiązania. Wybór jest ogromny. Ważne, aby odpowiedniego doboru sprzętu dokonać w profesjonalnym sklepie narciarskim, który posiada szeroki asortyment i fachową specjalistyczną pomoc. Co warto wiedzieć przed zakupem oraz dobraniem wiązań, które są bardzo ważną częścią wyposażenia każdego miłośnika narciarstwa, zarówno tego początkującego, jak i zaawansowanego oraz co warto wiedzieć na temat posiadanego już sprzętu?

Na dobór odpowiednich wiązań powinniśmy poświęcić najwięcej czasu, gdyż jest to najbardziej skomplikowana część sprzętu każdego narciarza. Celem wiązań jest nie tylko łączenie butów z nartami, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy oraz ewentualnych upadków. Nieprawidłowo ustawione wiązania narciarskie mogą być przyczyną bardzo poważnych kontuzji.

Po pierwsze – rodzaje i numeracja wiązań narciarskich w pigułce

Profesjonalny sklep zajmujący się sprzedażą, doborem oraz montażem sprzętu narciarskiego – jak np. SnowSport.pl – posiada bogaty asortyment wiązań. Możemy wyróżnić wiązania dla zawodników, dla osób początkujących, dla osób jeżdżących jedynie rekreacyjnie oraz dla juniorów. W tym miejscu warto podkreślić, iż szukając wiązań, które mają być przeznaczone do jazdy ogólnej, rekreacyjnej, ich skala wynosi od 3,0 do 9,0. Numeracja wiązań narciarskich przedstawia się następująco:

  • wiązania typowe juniorskie – 1,0 – 4,0,
  • wiązania wyczynowe juniorskie 4,0 – 10,
  • wiązania sportowe – 6,0 do 14.
  • wiązania dla dzieci poniżej 7 roku życia – 0,5-2,5.

Po drugie – regulacja wypięcia

Wiązania posiadają regulację wypięcia buta z przodu oraz z tyłu. Możemy zauważyć, że na każdym wiązaniu widnieją cyfry, wedle których 1 DIN oznacza 10 kg masy ciała. Do ustawienia odpowiedniego wypięcia niezbędne jest również wzięcie pod uwagę takich czynników jak wzrost narciarza, jego wiek oraz poziom umiejętności narciarskich. Ustawienie odpowiedniego progu, przy którym buty wypinają się z nart stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Profesjonalny salon zajmujący się sprzedażą sprzętu ustawi odpowiedni poziom wypięcia tak aby każdy ewentualny upadek był jak najbardziej bezpieczny. Usługę taką świadczą również serwisy narciarskie.

Po trzecie – wiązania z regulowanym środkiem ciężkości?

Regulacja środka ciężkości to stosunkowo nowe rozwiązanie, które ma zastosowanie głównie w przypadku narciarzy mocno zaawansowanych w uprawianiu sportu. Regulacja środka ciężkości jest bowiem pomocna głównie w przenoszeniu nart w czasie zakrętów. Warto wiedzieć, że tę różnicę zauważy jedynie wytrawny amator sportów zimowych. Narty i wiązania wytrawnych narciarzy to zawsze bardzo ważny dla nich sprzęt.

Po czwarte – przegląd

Jeżeli te same wiązania służą nam przez kilka sezonów, warto sprawdzić, czy sprzęt może być nadal użytkowany. Najczęstszym powodem, dla którego będziemy zmuszeni do zakupu nowych wiązań będzie zużycie sprężyn wiązań.

Po piąte – warto chronić wiązania

Oczywiście warto chronić nasz cały sprzęt narciarski, ale jeżeli nie posiadamy pokrowca na narty, warto zainwestować w specjalne ochraniacze na wiązania. Uchroni je to przed szkodliwym działaniem piasku, błota wymieszanego z solą i ewentualnymi uszkodzeniami. Należy również pamiętać o tym, że po zakończonym sezonie narciarskim sprężyny wiązań z tyłu oraz z przodu powinniśmy rozkręcić, ustawiając je na 0 DIN.

Polecamy

Reklama