Jak wybrać prasę krawędziową i zwiększyć wydajność firmy?

Z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie rynkowe pojawia się coraz więcej rozwiązań technologicznych, umożliwiających dokładne gięcie materiałów stalowych, nierdzewnych czy aluminiowych. Należy wiedzieć, w jaki sposób skutecznie i precyzyjnie materiały takie można poddać obróbce i jakie technologie zastosować, by osiągnąć zadowalające efekty.

Przewaga technologii CNC

Urządzenia CNC wymagają sterowania numerycznego – wyposażone są w minikomputer, który pozwala sterować pracą urządzenia. Maszyny CNC dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii umożliwiają szybkie i dokładne produkowanie elementów metalowych i niemetalowych o określonych kształtach. Maszyny korzystające z CNC doskonale sprawdzą się w produkcji masowej i wieloseryjnej, ale również przy pojedynczej produkcji cięższych i wielkogabarytowych detali, których wygięcie jest trudne, wymagające 2-3 operatorów a nawet niebezpieczne.  Aby uzyskać większą autonomię i automatyzację procesu produkcyjnego istnieje możliwość zrobotyzowania prasy krawędziowej. Dodatkowym atutem CNC jest nie tylko precyzja, ale również kontrola nad wysoką jakością efektu końcowego.

Jak wybrać prasę krawędziową?

W bogatej ofercie rynkowej można znaleźć wiele krawędziarek przeznaczonych dla różnych sektorów produkcyjnych. Dzięki temu każde przedsiębiorstwo ma szanse wybrać urządzenie idealnie odpowiadające jego potrzebom. Prasa krawędziowa jest urządzeniem, bez którego niemożliwym jest produkowanie różnego rodzaju blach i komponentów metalowych. Dobór odpowiedniej prasy krawędziowej zależy od potrzeb konkretnego zakładu. W przypadku zadań specjalnych, wymagającej sporej siły poleca się prasę krawędziową hydrauliczną, zaś tam gdzie potrzeba lepszej szybkości i precyzji – urządzenia pneumatyczne i elektryczne. Podstawowe rodzaje pras to:

  • prasa hydrauliczna – charakteryzuje się dużą siłą nacisku, nawet do kilkuset ton i wykorzystuje się ją do cięcia grubych, długich blach,
  • prasa elektryczna – posiada dość niską siłę nacisku, jest za to dużo szybsza i świetnie sprawdza się do wielorazowego gięcia drobnych elementów,
  • prasa pneumatyczna – ma podobne cechy do prasy elektrycznej,
  • prasa mechaniczna – główne zalety to jej dokładność i szybkość.

Nacisk prasy krawędziowej

Niezwykle istotną właściwością pracy prasy krawędziowej jest jej nacisk. Jego poziom jest zależny od materiału, który będzie poddawany obróbce. Aby poprawnie wyliczyć nacisk należy ustalić maksymalną grubość oraz twardość (Rm) i plastyczność blachy (Re), którą urządzenie będzie wyginać. Na podstawie tych parametrów można wyznaczyć siłę nacisku, dzięki dostępnym powszechnie tabelom doboru siły dla pras krawędziowych. Obok nacisku, ważną informacją jest również siła gięcia.

Rodzaje pras krawędziowych

Na rynku znajdziemy szereg urządzeń w różnym przedziale budżetowym. Te najtańsze w większości są wyprodukowane w Chinach. Przekonują niską ceną, jednak ich jakość pozostawia dość często wiele do życzenia. Jeśli przedsiębiorcy zależy na wysokiej jakości i  żywotności maszyny, powinien przemyśleć urządzenia od renomowanych producentów, tj. Baykal. Dużym uznaniem cieszą się też prasy krawędziowe pochodzenia niemieckiego, np. Weinbrenner – są niezawodne i doskonale sprawdzają się w najróżniejszych branżach.

 

Polecamy

Reklama