Rozmnażanie roślin odbywa się najczęściej poprzez odcięcie pędu od rośliny oraz umieszczenie go w wodzie lub bezpośrednio w docelowym podłożu. W konsekwencji roślina wytwarza ulistniony pęd, który następnie staje się całkowicie samodzielną rośliną. Niestety w przypadku niektórych gatunków roślin przebieg tego procesu jest nieco utrudniony. Wówczas należy zastosować ukorzeniacz do roślin, czyli specjalny preparat stymulujący naturalny proces tworzenia się korzeni.
Ukorzeniacz do roślin – właściwości
Ukorzeniacz to specjalny preparat naturalnie wspierający proces powstawania korzeni. Wszystko za sprawą zawartych w nim roślinnych hormonów syntetycznych, takich jak auksyny, które stymulują ukorzenianie. W skład ukorzeniaczy wchodzą również substancje, typu kwas naftylooctowy, indolilomasłowy oraz indolilooctowy. Ukorzeniacz do roślin doniczkowych zawiera też środki grzybobójcze, które chronią roślinę przed chorobami. Zastosowanie preparatów wspomagających ukorzenianie pozwala zatem znacząco zwiększyć skuteczność rozmnażania sadzonek oraz poprawia jakość systemu korzeniowego roślin.
Ukorzeniacz do roślin – podstawowe rodzaje
Na rynku dostępnych jest kilka typów ukorzeniaczy, których zastosowanie uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju roślin. Zasadniczo wyróżnia się następujące typy preparatów ukorzeniających:
- A – stosowany przede wszystkim do drzew i krzewów, czyli roślin półzdrewniałych oraz sadzonek zielnych. Znajduje szerokie zastosowanie w ukorzenianiu róż, hortensji czy jałowców i cyprysików.
- AB – stosowany w przypadku bardzo trudno ukorzeniających się sadzonek półzdrewniałych oraz zdrewniałych, na przykład magnolii, berberysów, migdałowców czy świerków.
- B – stosowany głównie w celu ukorzeniania roślin typowo pokojowych, szklarniowych lub balkonowych. Znajduje zastosowanie w ukorzenianiu chryzantem, pelargonii czy poinsecji.
- B2 – wykorzystywany w sposób bardzo uniwersalny do ukorzeniania różnych grup roślin, w tym między innymi goździków, hortensji czy wrzosów.
Warto dodać, że ukorzeniacze mogą przybierać różne formy. Najpopularniejszy jest ukorzeniacz w płynie oraz w proszku.
Ukorzeniacz do roślin – zasady stosowania
Stosowanie preparatów ukorzeniających nie jest skomplikowanym zabiegiem, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać je również w warunkach domowych. Na początek należy przygotować odpowiedni roztwór, zgodnie z zaleceniami producenta. Proporcje roztworu znajdują się zawsze na opakowaniu z preparatem i należy się ich bezapelacyjnie trzymać. Najczęściej jest to roztwór w połowie złożony z preparatu, a w połowie z wody. W tak przygotowanym roztworze należy zamoczyć końcówki sadzonek na ok. 2-5 cm. Czas moczenia sadzonek w preparacie wynosi ok. 5-10 sekund, po czym sadzonki należy umieścić w docelowym podłożu. Aby proces przebiegał sprawniej, dobrze jest już wcześniej przygotować odpowiednie podłoże do ulokowania w nim sadzonek.
Ukorzeniacz do roślin to preparat, który umożliwia dużo bardziej efektywne rozmnażanie roślin oraz pozytywnie wpływa na rozbudowę ich strefy korzeniowej. Należy jednak pamiętać, że samo zastosowanie preparatu nie gwarantuje osiągnięcia pożądanych rezultatów. Roślina w dalszym ciągu wymaga bowiem zapewnienia jej optymalnych warunków do wzrostu, czyli odpowiedniego podłoża, właściwej temperatury i wilgotności oraz dostępu do światła.