Korzyści wynikające z czipowania psów

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nikt inny nie potrafi bowiem lepiej okazać nam swojej miłości, przyjaźni oraz przywiązania.
Często nie wyobrażamy sobie rozłąki z naszym ukochanym czworonożnym przyjacielem na dłuższy czas, dlatego warto jest skorzystać z coraz bardziej ostatnimi czasy popularnego rozwiązania, jakim jest czipowanie psów. Jest to bardzo dobra opcja zarówno dla osób podróżujących ze swoimi psami, jak i nieoceniona pomoc w trakcie zgubienia się naszego pupila- ze wszczepionym pod skórę mikroczipem jest o wiele łatwiej go zlokalizować i zidentyfikować.

 

Na czym polega czipowanie psów oraz jakie są jego główne korzyści?

Czipowanie to popularna metoda znakowania oraz identyfikacji zwierząt. Polega ona na wstrzyknięciu pod skórę naszego pupila niewielkiego mikroprocesora znajdującego się w szklanej kapsułce. Cały czip swoją wielkością przypomina ziarenko ryżu dlatego jego wszczepienie jest możliwe metodą tradycyjnego zastrzyku, który nie jest dla zwierząt bolesny. Dzięki temu naszemu psu zostaje nadany specjalny 15- cyfrowy numer, który także znajdzie się w paszporcie naszego czworonoga – jeżeli mamy zamiar podróżować z nim samolotem.
Numer, jaki zostaje nadany naszemu psu, zostaje następnie zarejestrowany w bazach danych – najpopularniejszą z nich jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Istnieje także kilka innych rejestrów.
W kodzie zawartym w czipie znajduje się szereg bardzo przydatnych informacji o naszym czworonogu, takich jak imię i nazwisko oraz adres i numer telefonu właściciela, a także informacje o przebytych chorobach. Bardzo ważnym dodatkowo jest także umieszczenie specjalnej plakietki bądź też zawieszki przy obroży naszego psa informującej o tym, że zwierze taki czip posiada. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku zaginięcia naszego czworonożnego przyjaciela, bowiem pozwala na szybkie zweryfikowanie wszystkich niezbędnych danych o czworonogu za pomocą przyłożenia specjalnego czytnika do miejsca, w którym został wszczepiony czip – najczęściej jest to okolica szyi oraz przestrzeń pomiędzy łopatkami.  Urządzenia umożliwiające odczytanie informacji zapisanych w czipie znajdują się w wielu gabinetach weterynaryjnych oraz schroniskach dla zwierząt.

 

Gdzie można wykonać usługę czipowania oraz jaki jest jej koszt?

Usługę tę można z powodzeniem wykonać w większości gabinetów weterynaryjnych, a jej cena nie należy do zbyt wygórowanych bowiem waha się od siedemdziesięciu do maksymalnie stu dwudziestu złotych.
Czipowanie psów można także przeprowadzić w dowolnym momencie- nie ma tutaj specjalnej – górnej granicy wieku. Natomiast jeżeli chodzi o dolną granicę wieku – to jedynie nie zaleca przeprowadzania się czipowania u bardzo młodych szczeniąt, które jeszcze nie ukończyły dziesiątego tygodnia życia.

Bardzo ważnym w przypadku odnalezienia jakiegoś błąkającego psa jest, aby zawsze upewnić się czy, aby nie ma on wszczepionego pod skórą czipu, dzięki czemu jego identyfikacja oraz odnalezienie właścicieli będzie możliwa w dosyć szybki i łatwy sposób. Takie zwierze powinniśmy zaprowadzić do najbliższego schroniska lub fundacji zajmującej się zapewnieniem pomocy bezdomnym zwierzętom. Pracownicy lub wolontariusze zwykle będą wiedzieli, jak sprawdzić, czy pies posiada czip oraz dzięki posiadaniu specjalnych urządzeń odczytujących kod zwierzęcia w sprawny sposób ustalą adres lub numer telefonu do jego właścicieli.

Polecamy

Reklama