Skład nawozów – jak poszczególne pierwiastki wpływają na kondycję roślin?

Aby zapewnić roślinom odpowiednie ilości składników odżywczych, trzeba je odpowiednio nawozić. Najważniejszymi składnikami nawozów są azot, fosfor i potas. Ich dostarczanie jest niezbędne roślinom, niezależnie od tego, czy decydujemy się na uprawę tradycyjną czy bezglebową. Stosując profesjonalne nawozy, możemy uprawiać kwiaty, warzywa czy zioła nawet w domowych warunkach, np. w growboxie.

Azot

Aby rośliny zostały prawidłowo odżywione w fazie wzrostu, niezbędny jest azot. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do zmniejszenia plonów nie tylko pod względem ilościowym, ale przede wszystkim pod względem jakościowym. Rośliny, które nie są nazwożone azotem nie wzrastają na odpowiednią wysokość oraz nie rozwijają się zgodnie z oczekiwaniami. Mogą mieć również problem z procesem fotosyntezy, co skutkuje brązowymi zmianami np. w obrębie liści. Nadmiar tego pierwiastka nie jest niebezpieczny dla roślin, ponieważ posiadają one naturalną zdolność jego gormadzenia. Niebezpieczny dla roślin jest dopiero nadmiar azotu, który występuje dodatkowo w połączeniu z niedoborem takich pierwiastków jak fosfor czy potas.

Prawidłowe nawożenie to stosowanie preparatów uznanych marek na rynku nawozów. Nawozy GHE posiadają odpowiednie mieszanki składników mineralnych przeznaczone na fazę wzrostu, zawierające azot w zrównoważonych dawkach. Domowa uprawa roślin, np. hydroponika wymaga dostarczania roślinom właśnie składników mineralnych, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnej uprawy nie pobierają ich z gleby.

Fosfor

Fosfor to pierwiastek, który jest niezbędny na każdym etapie rozwoju rośliny. Jego niedoboru nie można uzupełnić w późniejszym okresie. W związku z tym zaopatrzenie rośliny w fosfor, np. dzięki nawozom GHE, jest ważne od samego początku jej wzrostu. Aby komórka mogła się rozwijać, potrzebuje fosforu, jest on obecny we wszystkich jej elementach. Fosfor odgrywa bardzo ważną rolę podczas tworzenia się i wzrostu systemu korzeniowego rośliny, a ten od samego początku odpowiada za podbieranie składników mineralnych z gleby, dlatego ważne jest, aby został on wykształcony prawidłowo.

Potas

Kiedy patrzymy na zdrowe i dorodne plony nie zastanawiamy się, co najbardziej przyczyniło się do takiego rezultatu. W dużej mierze za wysoką jakość plonów odpowiada potas, dlatego jest on jednym z najważniejszych składników mineralnych wysokiej jakości nawozów. Obecność potasu w glebie pozwala roślinom na wytwarzanie nowych łodyg, dzięki czemu są one bardziej bujne, a dodatkowo dzięki potasowi wzrasta ich odporność. Odpowiednia ilość potasu wpływa korzystnie na bulwy poprawiając ich jakość (np. ziemniaka, marchewki). Dzięki potasowi regulowana jest gospodarka azotowa rośliny.

Nawożenie to wielowątkowy proces i żeby został przeprowadzony prawidłowo, należy znać potrzeby roślin oraz jakość podłoża, na którym są uprawiane. Aby poszczególne pierwiastki były odpowiednio dozowane, warto skorzystać z gotowych nawozów GHE, wśród których można znaleźć preparaty właściwe do każdej fazy rozwoju rośliny: nawozy przeznaczone na etap wzrostu, kwitnienia lub uniwersalne. Odpowiedni dobór preparatu pozwoli Ci cieszyć się właściwą kondycją roślin i da Ci satysfakcję z sukcesu uprawy.