Jak zapobiegać powstawaniu awarii pojazdów?

Z roku na rok rośnie liczba samochodów posiadanych przez Polaków, w szczególności przez polskie firmy transportowe. O autach zwykło się mówić, że to skarbonki bez dna. Związane jest to nie tylko z obowiązkowymi opłatami, ale przede wszystkim z naprawami, które potrafią mocno nadszarpnąć domowy budżet. W większości przypadków prawidłowa eksploatacja oraz kontrolowanie stanu technicznego pojazdu pozwala uniknąć kosztownych napraw, a tym samym przekłada się na znaczną oszczędność. Jest to ważne w przedsiębiorstwach, w których czasowe unieruchomienie pojazdów skutkuje możliwością niedotrzymania terminów.

Czy przegląd techniczny to tylko obowiązek prawny?

W każdym roku posiadacz samochodu zobowiązany jest do wykonania przeglądu technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów. W ten sposób minimalizuje się ryzyko poruszania się po drogach pojazdów, które mogą przyczynić się do spowodowania groźnego wypadku. Na przeglądzie technicznym, specjaliści przedstawiają jakie mechanizmy uległy częściowemu lub całkowitemu uszkodzeniu. Możemy wtedy podjąć stosowne działania, aby przywrócić auto do pełnej sprawności.

Dlaczego warto samodzielnie kontrolować płyny w samochodzie?

Nauka przeprowadzania samodzielnego przeprowadzania pomiaru płynów w aucie realizowana jest już na kursach prawa jazdy. O ile niedostatek płynu do spryskiwaczy nie stanowi poważnego zagrożenia, to warto zwracać uwagę na ilość płynu chłodniczego, hamulcowego, a przede wszystkim oleju silnikowego. Pojawiające się wycieki są zazwyczaj zauważalne dopiero po tym, jak na desce rozdzielczej zapali się odpowiednia kontrolka. Zlekceważenie tego sygnału doprowadza do zatarcia podstawowych części samochodu a także do znacznych kosztów naprawy. Uszkodzeniu w ten sposób może ulec także silnik samochodu, a jego naprawa może przekroczyć często cenę rynkową tańszych pojazdów.

Wymiana paska rozrządu

Wielu kierowców po nabyciu samochodu decyduje się na wymianę paska rozrządu. W wielu przypadkach sprzedający fałszywie zapewniają o jego idealnym stanie i niedawnej wymianie. Cena kompletu zazwyczaj nie przekracza 500 złotych, co kupujący zaczęli wliczać do kosztów poniesionych wraz z nabyciem samochodu. Zbyt długie eksploatowanie tej części stanowi powód wielu całkowitych awarii silnika. Pozorne przełożenie wydatku na przyszłość może wygenerować nawet kilkukrotnie wyższe koszty naprawy. W wielu przypadkach zalecane jest zmniejszenie ilości przejechanych kilometrów sugerowanych przez producenta po wymianie paska. Optymalny dystans użytkowania najlepiej skonsultować z profesjonalnymi mechanikami, ponieważ jego długość różni się w zależności od auta i użytych części.

Kontrola stanu zużytego paliwa

Zaobserwowanie zwiększonej ilości spalanego paliwa przez auto warto rozważyć na kilku płaszczyznach. W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania auta, która bezpośrednio wpływa na większe ilości spożytkowanego paliwa. Jeżeli nie miała miejsca zmiana kierowcy oraz jego sposobu jazdy, warto rozpocząć zastanawianie się nad innymi przyczynami. Przy tych samych trasach i warunkach pogodowych, większe spalanie może być spowodowane przez usterki wielu części samochodowych, m.in. przez nieprawidłowe działanie układów wtryskowych. W firmach transportowych bardzo często dochodzi do nielegalnego wykorzystywaniu pojazdu służbowego do celów prywatnych, co naraża przedsiębiorstwo na znaczne wydatki w skali roku.

Jak prawidłowo kontrolować samochód?

W większości przypadków kierowcy zapominają o podstawowych, samodzielnych kontrolach z uwagi na brak chęci lub odpowiedniej ilości czasu, zwłaszcza w przypadku używania firmowego samochodu. Przy rosnącej ilości aplikacji oraz platform, pojawiają się także rozwiązania telematyczne, które mogą być dobrym wyborem dla posiadaczy firm transportowych. Pozwalają one na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, a jednocześnie umożliwiają na monitorowanie podstawowych danych o stanie technicznym pojazdu. Platforma WEBFLEET umożliwia szybkie generowanie raportów odnośnie do sposobu wykorzystania auta. Alarmuje o sytuacjach w których nastąpiła nadmierna eksploatacja pojazdu przy prawidłowych warunkach drogowych. Analiza takich sytuacji to doskonały sposób na wyciągnięcie wniosków o złym eksploatowaniu pojazdów – odpowiednia reakcja może uchronić pojazd od wystąpienia awarii.

Inspirowane: Tachograf cyfrowy