Jakie cechy powinien posiadać dobry przyrząd asekuracyjny?

Alpinizm kojarzy się już nie tylko z ekstremalnymi wyprawami górskimi, ale z pracą na wysokości w warunkach przemysłowych, czy z usługami mycia okien największych miejskich budynków. Osoby zainteresowane rozwojem kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży powinny zainteresować się wysoką jakością przyrządów asekuracyjnych. W jaki sposób dopasować wyposażenie dla alpinistów ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb asekuracyjnych? Poniżej krótki poradnik.

Podstawowe wyposażenie alpinisty wykonującego zadania na wysokości

Zestawy asekuracyjne chronią przed upadkiem z wysokości, ale nie chodzi tylko o jakość wyposażenia, ale o zdobycie podstawowych umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Nawet dobra uprząż nie zagwarantuje bezpieczeństwa, jeżeli użytkownik spanikuje w chwili próby. Z tego powodu warto wypróbować sprzęt alpinistyczny w kontrolowanych warunkach, a najlepiej z doświadczonym trenerem, czy to na szlaku, czy w realnych warunkach roboczych.

Skąd biorą się najczęściej problemy przy pracy na wysokości?

Wyposażenie dla alpinistów zakłada standard samodzielnej asekuracji, ale też asekuracji z partnerem. Co mówią statystyki wypadków w pracy na wysokości i podczas wspinaczki? Wiele tragicznych sytuacji pojawia się przez oszczędzanie na długości liny, albo właśnie na ograniczeniu norm BHP. Ponad 20% wypadków wysokościowych wiąże się z brakiem prawidłowej komunikacji i brakami w umiejętnościach samodzielnej asekuracji. Czego warto się nauczyć? Chociażby utrzymywania luzu na linie, odpowiedniego odpoczynku, zarządzania ciałem i naturalną pozycją rąk. Ekstremalni alpiniści ćwiczą również kontrolowany upadek i wiedzą, w jaki sposób zwiększyć szanse przeżycia, kiedy dojdzie do krytycznego błędu.

Nie można na 100% ufać automatycznym blokadom

Dużą popularnością na rynku alpinistycznym cieszą się przyrządy samoblokujące, inaczej mówiąc automatyczne. Przypominają działaniem pasy w samochodzie. Po nagłym szarpnięciu następuje blokada liny. Skuteczność niektórych przyrządów zależy nawet od masy użytkownika i w pewnych warunkach niestety nie zadziałają prawidłowo, dlatego warto się upewnić, co do właściwości technicznych i przećwiczyć manewr na sucho. Ważne, żeby wyposażenie dla alpinistów współgrało z użytkowanym sprzętem, czyli linami i karabinkami.

Trening czyni mistrza, czyli zasady progresji i unikania rutyny

Nagła zmiana przyrządów też nie jest wskazana. Początkujący alpiniści zaczynają od najprostszych połączeń asekuracyjnych, żeby z czasem opanować nowe techniki. W sytuacjach roboczych, mocno standaryzowanych można wspierać się dodatkowo hydraulicznymi dźwigami samochodowymi z klatką, platformami, albo dodatkowo umieszczonymi hakami i łącznikami.

Słowo na zakończenie

Asekuracja to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim technika i odpowiednie zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Komunikacja pomiędzy partnerami to często klucz dla zachowania pełnego bezpieczeństwa pracy na wysokości.