W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego stanowi jedną z najbardziej użytecznych umiejętności. Płynny angielski znacznie podnosi wartość człowieka w oczach potencjalnego pracodawcy, umożliwia swobodną komunikację z ludźmi z całego świata oraz ułatwia zwiedzanie podczas zagranicznych podróży. Pomimo tego, że nauka języka angielskiego jest integralną częścią programu szkolnego na każdym etapie edukacji, wiele osób miewa trudności w nauce tego języka. Jakie są zatem podstawowe błędy popełniane podczas nauki angielskiego?
Dążenie do perfekcji i unikanie mówienia
Jednym z największych błędów, który powstrzymuje osoby legitymujące się pewną znajomością języka przed płynnym mówieniem, jest perfekcjonizm. Obawiamy się, że w momencie zrobienia nawet minimalnego błędu gramatycznego czy rzeczowego, cała nasza wypowiedź straci sens, a my sami narazimy się na żarty. Tymczasem najważniejsza jest komunikacja i wzajemne zrozumienie. Nie oznacza to, że poprawna gramatyka, bogate słownictwo i prawidłowa wymowa są nieistotne. Po prostu nie warto się przejmować stylem wypowiedzi i pojedynczymi błędami, lecz skoncentrować się na podtrzymywaniu konwersacji.
Nauka wyłącznie w szkole lub na kursach językowych
Najlepszym miejscem do nauki języka angielskiego są indywidualne, lub grupowe kursy językowe. Zapewnia to bowiem stały kontakt z językiem w gronie profesjonalnej kadry oraz zmotywowanych uczniów. Dodatkowe lekcje języka angielskiego zmuszają do intensywnej pracy, dlatego przy odpowiedniej motywacji dają widoczną poprawę znajomości języka już w kilka tygodni.
Niestety, jeżeli staramy się opanować język obcy, to nawet codzienny kurs angielskiego może okazać się niewystarczający. Do osiągnięcia w pełni komunikatywnego poziomu w stosunkowo krótkim czasie, konieczne jest nastawienie się na stały kontakt z językiem angielskim. Poza nauką w szkole czy na kursach warto szukać okazji do rozmowy w obcym języku, czytać anglojęzyczne książki i czasopisma, oglądać brytyjskie seriale czy słuchać amerykańskich wykonawców. Dzięki temu, z czasem, mózg zacznie automatycznie łączyć ze sobą obrazy, słowa i ich znaczenia.
Uczenie się na pamięć listy zaawansowanych słów
Znajomość słówek to prawdopodobnie najważniejszy krok na drodze do płynnej komunikacji. Nie oznacza to jednak, że sporządzanie długiej listy słów do zapamiętania jest optymalnym sposobem na naukę. Tego typu metoda jest przede wszystkim mało praktyczna. Nauka słów pozbawionych kontekstu jest bardzo żmudna i czasochłonna, a poszczególne wyrazy mogą mieć zupełnie inne znaczenie zależnie od kontekstu. Przysłowiowe „wkuwanie” może niestety prowadzić do szybkiego zniechęcenia, które będzie wynikać z braku satysfakcjonujących wyników.
Postarajmy się zatem dostosować metodę nauki do swoich indywidualnych predyspozycji i zawsze uczyć się nowych słówek, wyrażeń czy idiomów w kontekście. W tym przypadku sprawdzi się śledzenie zagranicznych kanałów na YouTube czy oglądanie ulubionych sitcomów w oryginale. Osoby, które są już na średnio-zaawansowanym lub zaawansowanym poziomie, mogą natomiast przyśpieszyć swoje postępy w nauce poprzez czytanie anglojęzycznych książek.
Nauka języka angielskiego to proces bardzo czasochłonny, ale istnieją pewne metody i techniki, które pomogą osiągnąć cel znacznie szybciej. Codzienny kurs angielskiego zapewni stały kontakt z językiem, ale warto uczynić lekcje języka angielskiego przyjemnością, a nie obowiązkiem. Zastosowanie materiałów związanych z zainteresowaniami, użycie fiszek, gier oraz innych metod stymulujących wizualizacje słów, uczyni trudną drogę do osiągnięcia płynności językowej znacznie przyjemniejszym doświadczeniem.