Linoleum stanowi mieszankę żywic, oleju lnianego, mączki drewnianej, wapieni, a także pigmentów sprasowanych z podkładem z naturalnej juty. Wszystkie surowce wykorzystywane do jego produkcji są zatem pochodzenia naturalnego. Uznawane one są więc za jedne z najbardziej higienicznych oraz najzdrowszych spośród wszystkich pokryć podłogowych. Co więcej, są one trwałe, odporne na uszkodzenia, zarysowania, a także stanowią doskonałą alternatywę dla produktów z drewna lub PCW.
Zalety linoleum
Linoleum posiada szereg zalet świadczących o tym, że to właśnie te podłoże warto wybrać do swojego domu! Poznaj kilka z nich.
- Jest antypoślizgowe oraz łatwe w utrzymaniu czystości – pozbawione szczelin oraz szpar.
- Ma właściwości plamoodporne.
- Jest doskonałym izolatorem termicznym.
- Zapewnia wygłuszenie pomieszczenia.
- Posiada właściwości antystatyczne oraz antybakteryjne.
- Jest odporne na wysoką temperaturę.
- Jest odporne na zarysowania.
Doskonale sprawdzi się jako wykończenie posadzki z ogrzewaniem podłogowym. - Czyszczenie linoleum – krok po kroku!
Każdy z nas może samodzielne umyć linoleum. Należy jednak pamiętać o kilku krokach, które są niezbędne, aby nasza podłoga znów lśniła. Aby wyglądała ona jak nowa, nie należy zapominać o nałożeniu powłoki ochronnej, a także codziennym myciu posadzki za pomocą odpowiedniego preparatu.
1. Przygotowanie podłoża
W pierwszej kolejności podłoga musi być poodkurzana oraz pozamiatana. Po wstępnym usunięciu większych zabrudzeń należy podjąć się gruntownego czyszczenia podłogi, do którego użyjemy odpowiednich środków, np. Clinex do podłóg.
Istotne jest, aby preparat przeznaczony do gruntownego czyszczenia podłogi nie wysechł – podłoga powinna być zatem cały czas mokra. Preparatu nie powinno zmywać się szybciej niż po upływie 10 minut od jego nałożenia. Posadzkę należy wymyć ręcznie lub za pomocą szorowarki. Po zakończonym procesie czyszczenia należy zebrać z niej zabrudzenia oraz spłukać powierzchnię wodą. Resztki wody zbierzmy za pomocą suchego oraz czystego mopa, a następnie zostawmy podłogę do całkowitego wyschnięcia.
2. Nałożenie powłoki polimerowej
Po zakończeniu przygotowywania podłoża należy nałożyć powłokę ochronną. W tym celu możemy zastosować środki czystości Clinex, które zapewniają antypoślizgowość oraz odporność na dezynfekcję. Zapewniają one także nabłyszczenie podłóg, a także tworzą na nich powłokę odporną na ścieranie. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy nałożyć 2-3 cienkie warstwy środka, a po nałożeniu każdej z nich należy pozostawić posadzkę do całkowitego wyschnięcia.
3. Konserwacja podłogi
Na ostatnim etapie polimeryzacji linoleum należy wspomnieć o codziennej pielęgnacji podłogi. Do mycia posadzki należy wybierać środki kompatybilne z tymi, które znajdują się w powłoce polimerowej. Wśród środków czyszczących Clinex znajdziemy mnóstwo preparatów przeznaczonych do usuwania zabrudzeń, a także pozostawiających lekki połysk oraz przyjemny zapach we wszystkich pomieszczeniach. Zadaniem środków jest utrwalenie warstwy polimerowej, co przełoży się na znacznie dłuższą żywotność.