Złączki rurowe Eurac – co warto wiedzieć o ich parametrach?

Złączki rurowe Eurac to elementy niezbędne do budowy rurociągów w instalacji transportu pneumatycznego. Niezwykle szczelne i proste w montażu, są chętnie stosowane przy urządzeniach do przemieszczania materiałów sypkich i odkurzaczach centralnych. W sprzedaży dostępnych jest kilka typów złączek Eurac, które można łatwo dostosować do potrzeb posiadanego systemu.

Charakterystyka złączek Eurac

Złączki Eurac są dedykowane do łączenia ze sobą rur oraz łuków w instalacjach pneumatycznych, odkurzaczach centralnych bądź urządzeniach odpylających. Mogą służyć do złączania równo uciętych rur i łuków wykonanych z tworzywa sztucznego lub szkła, a także przewodów elastycznych. Są zbudowane z zewnętrznej i wewnętrznej tulei oraz wkładki uszczelniającej. We wnętrzu każdej złączki zastosowano dodatkowo pasek ze stali nierdzewnej, umożliwiający odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Wszystkie złączki Eurac są wyjątkowo proste w montażu – wystarczy nasunąć złączkę na jedną rurę, wsunąć do niej drugi element, a następnie skręcić ją śrubami.

Uszczelki w systemie Eurac mogą być wykonane z NBR-u, SBR-u, silikonu lub nitonu. Złączki z białą wkładką z NBR-u są dopuszczone do kontaktu z produktami spożywczymi. Uszczelki z SBR-u w kolorze czarnym są przeznaczone do zastosowań przemysłowych, pozwalając na pracę w identycznych temperaturach jak NBR. Jeżeli instalacja będzie pracować w wyższej temperaturze, wskazane jest zastosowanie uszczelek silikonowych o odporności do 250°C.

Rodzaje złączek Eurac

W gamie modeli złączek Eurac występuje sześć odmiennych typów, oznaczonych symbolami L, M, H, HX, Express oraz Flex. Typ L wykonany ze stali nierdzewnej, o długości 100 mm, obejmuje średnice 38,1-114,3 mm. Łączony na dwie śruby, zawiera uszczelkę wyprodukowaną z NBR-u lub SBR-u.

Złączka typu M o długości 150 mm jest również wytworzona ze stali nierdzewnej, pasując do średnic 38,1-114,3 mm. Zastosowano w niej wkładkę uszczelniająca NBR lub SBR oraz trzy połączenia śrubowe.

Typ H złączek Eurac jest wykonany ze stali nierdzewnej lub węglowej ocynkowanej, obejmując długości 150, 200, 250 i 300 mm, mocowane na 3, 4, 5 lub 6 śrub. Zawiera uszczelnienie SBR lub NBR, pasując do rurociągów o średnicy 38,1-219,1 mm.

Eurac typu HX ze stali węglowej ocynkowanej, wyposażony w uszczelkę NBR lub SBR, jest dedykowany do rur o średnicy 200-355,6 mm. Jego długość wynosi 150, 200, 250 lub 300 mm, a do mocowania przeznaczono od 3 do 6 śrub.

Złączka typu Express wykonana ze stali nierdzewnej lub węglowej z ocynkiem znajdzie zastosowanie w miejscach, gdzie niezbędne jest szybkie łączenie lub rozłączanie rurociągu jednym ruchem ręki. Dostępna w długościach 150 i 200 mm, została wyposażona w 3 zaciski śrubowe, uszczelnienie SBR lub NBR. Pasuje do rurociągów o średnicy 60,3-139,7 mm.

Ostatni typ złączek Eurac – Flex – również umożliwia szybkie połączenie i rozłączenie, zarówno w przypadku rurociągu, jak i węża. Wykonana ze stali nierdzewnej, ma długość 100 mm i pasuje do średnic 38,1-114,3 mm. Jest łączona za pomocą jednej śruby i zacisku dźwigniowego, zawierając uszczelnienie NBR lub SBR.

Złączki Eurac są jednym z najczęściej stosowanych połączeń w systemach rurowych. Pasują do urządzeń o wielu średnicach, wykazując parametry przydatne zarówno w przemyśle, jak i sektorze spożywczym. Dzięki prostej budowie i łatwemu montażowi są gwarancją uzyskania szczelnego i niezawodnego połączenia, dostępnego w atrakcyjnej cenie.

Źródło: Proorganika.com.pl – kompensatory

Polecamy

Reklama